Kırıkkale gündem haberleri | Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Büyükşehir’in Öğrenciye Aşındırmak Dağıtımını Engellediği İddialarına Karşılık Verdi: “Bizden İzin Almadılar”

Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kampüste yemek dağıtımını engellediği ve öğrencilerin toz ortamında, lastiklerin üstünde karnını doyurmasına etken olduğu eleştirileri üzerine benzeri izah yaptı. Açıklamada, “Ücretsiz aşındırmak dağıtacağı haberi tarafımızca Şehremini Tunç Soyer’in 9 Teşrinievvel 2022 tarihinde saat 17.48’dahi yaptığı paylaşım ile sosyal medya üzerinden öğrenilmiştir. Dağıtıma ilgili namına temas resmi cevaz talebi ya da bilgelik üniversitemize ulaşmamıştır” denildi.

Katip Çelebi Üniversitesi’nden yapılan bağlanmış açıklamada, “İzmir Büyükşehir Uray Başkanlığı’nın ücretsiz kemirmek dağıtacağı haberi tarafımızca Belediye Reisi Tunç Soyer’in 9 Ilk Teşrin 2022 tarihinde saat 17.48’de yaptığı paylaşım ile içtimai medya üzerinden öğrenilmiştir. Dağıtıma ilgili kendisine rastgele resmi müsaade talebi ya de hikmet üniversitemize ulaşmamıştır. 10 Ekim Pazartesi günü form kampüsümüze gönderilen araçlar dahi methal izinleri olmadığı için yerleşke içerisine alınmamıştır” denildi.

“O SAATTE DAĞITIMA İHTİYAÇ YOK”

Belediye yetkililerine “sözel” olarak “cevaz amacıyla resmi abece gönderin” mesajının iletildiği tamlanan açıklamada, şu ifadelere düzlük verildi:

“Adı sabık tarihte tarafimıza resmi bir temenni ulaşmamıştır. Namzet görüşmelerimizde üniversitemizde ikinci tedrisat bulunmadığı ve terbiye öğretimin saat 17.00’bile sona erdiği, o saatten sonradan dağıtıma gerekseme olmadığı, öğrencilerin ciddi yerine ikamet ettiği Balatçık Mahallesi girişindeki Balatçık Kapı’üstelik dağıtım yapılması halinde daha çok ihtiyaç sahibine ulaşılabileceği bilgisi yetkililere aktarılmıştır.”

İZBAN DURAĞI ELEŞTİRİSİ

Katip Çelebi Üniversitesi’nin açıklamasında, konuyla ilgisi yoksuz, satırlara da düzlük verildi. Katip Çelebi İZBAN Durağı’nın hizmete alınmasının gecikmesi nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eleştirildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Üniversitemizin sunma yetişkin ihtiyacı olan ve çevresinde mukim vatandaşlarla birlikte kısaca 60 bin kişiye hizmet ödeme potansiyeline topluluk ‘Katip Çelebi İZBAN Durağı’nın hizmete açılmasına yönelik yönetimimizin ağır sıklet çabası kamuoyunun malumudur. Bu durağın yapımı üzere kestirmece 5 yıldır süren müzakerelerden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin pahal tutumu nedeniyle son alınamamıştır. Öğrencilerimiz ve çalışanlarımızın elan bayındır ulaşımı üzere yaptığımız haddinden fazla sayıda irade, değişik gerekçelerle görmezden gelinmiş ve farklı mazeretlerle durağın yapımı ötelenmiştir. Mevcut durumda öğrencilerimizin muvasala ızdıraplarını eğreti süreyle çözmek adına derya durumu göz uğrunda bulundurularak Egekent İZBAN durağından kampüsümüze hafta arası günler ve sınav tarihlerinde tevessül etmek için 07.30 – 09.30 ve 17.00-19.00 saatleri arasında arttırma seferlerin konulması talebi Büyükşehir Belediyesine 16.09.2022 tarihinde resmi yazı ile gönderilmiş ayrıca yetkililere üstelik sözlü namına laf detaylarıyla iletilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yazıya 05.10.2022 tarihinde ‘talebin karşılanamayacağı’ yanıtını vermiştir.”

“CÜMLE ÖĞRENCİLERE 4 ÇEŞİT AŞINDIRMAK VERİYORUZ”

Açıklamada, üniversitenin politik kampanyaya alet edilmeye çalışıldığı kanıt edilirken, “İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, umum öğrencilerine 6 TL bedelle gelişigüzel gün 4 kabil aşındırmak vermekte; ihtiyaç sahibi öğrenciler üzere ayrıca ücretsiz yeme imkanı sağlamaktadır. Üniversitemizdeki tam süreçler, ilgilendiren mevzuat kapsamında, devletimizin mebde ve geleneklerine uygun olarak yürütülmektedir. Ülkemiz ve bölgemiz üzere müteharrik gelgel ve kuruluşlar ile yakın işbirliğini önemseyen üniversitemizin siyasi tıpkı kampanyaya alet edilmeye çalışılması kasıtlı ve üzüntü vericidir” denildi.

Share: