KKM getirisi yüzdelik 37’ye ulaştı

Geçtiğimiz yıl ara ayında patlayan döviz talebinin önüne geçebilmek amacıyla Düzem Korumalı Mevduat (KKM) ürünü piyasaya çıkarılmıştı. Bu işaret özellikle elinde TL olup dolar kabul etmek isteyen artırım sahiplerine bereketli bire bir seçenek oldu. Ayrıca döviz tutanlardan üstelik bu ürüne mehabetli benzeri geçiş yaşandı.

Ürünün geçmiş çıktığı 24 Mabeyin tarihinde parasını KKM’ye yatıran bire bir kişinin 6 aylık getirisi kurdaki artışın etkisiyle (25 Haziran’birlikte dolar kurunun 16 TL olması halinde) yüzdelik 37 olacak. Telakki Korcan’ın Acun’daki yazısında yer düz bilgilere göre, parasını KKM hesabına yüzdelik 14’cilt yatırım özne birinin 6 maaş getirisi ise yüzdelik 7’bile kalacak. Bono ve ara kazanç piyasasında da buut güçlü ayrımlı değil. Ara Kazanç getirileri enflasyon rakamlarından haddinden fazla uzakta.

HİSSE SENETLERİ CAZİP ARKAÇ GELDİ

Yatırım kadar sabit getirili enstrümanlardaki nema oranlarının enflasyonun çokça altında kalması, bir anda behre senedini alternatifsiz hale getirdi. BİST 100 Endeksi yılbaşından bu yana dünyadan kısık anlamda zait yönde ayrışarak yüzde 30’a mümasil yükseldi. 12 maaş performansa bakıldığında ise endekste yüzdelik 65’e vasıl bir çoğalma yaşandı. Almanak enflasyonun yüzde 70 olduğunu düşünürsek borsanın yatırımcısını enflasyona karşı koruduğu söylenebilir.

KKM ve iltihak hesaplarında biriken tutarda artım

KKM ve maliyetler, ihracatı inatçı etkileyecek

KKM’üstelik mecmu çalım 750,5 milyar TL’ye ulaştı

Share: