Leblebi çorbasının mimarı konuştu

Denizli’da son günlerde iptila edilen konuların başında gelen leblebi çorbası ilk kez geçtiğimiz yıl yapan ev kadını, beğeni toplayan lezzetin püf noktaları ve serüvenini anlattı.

Birçok tarihi yerleri ve içimli yemekleriyle tanınan Denizli’birlikte sonuç günlerde leblebi çorbası konuşulmaya başlandı. Herkesin merak ettiği leblebi çorbasının yayılmasının ardından çorbayı ilk kez fail ev kadını Sıdıka Iyi, çorbanın yapılma fikri ve püf noktalarından bahsetti.

Çorbayı yapmadan evvel ayrımsız çok üründe deneme yaptıklarını nâkil Iyi, “İlk çorba geçtiğimiz Temmuz ayında yapıldı. Kendi mekanımız var orada denemesini yaptık. İlk kurabiyesi, tatlısı, helvası ve dondurma tatlısını yaptık. Bunları yaptıktan sonra leblebiyle en son çorbasını denedik. Önümüzdeki zaman diliminde ise hazır çorbasını deneyeceğiz. Yapılışı tereyağlı ve un çorbası gibi yapılıyor. Leblebi ununu tereyağıyla kavuruyorsunuz. Suyunu arttırma etmemin ardından kreması ile sütünü koyuyoruz. Arkası Sıra karabiber ile tuzunu ilave edip, tereyağlı biberle sosunu yaptıktan sonra üstelik servis yapıyoruz. Seçme mutfakta gösterişsiz aynı şekilde yapılabilir” dedi.

“O kadar beğendik kim çorba çabucak sair ürünlerin önüne geçti”

Kızılhisar Evcil Eylem Grubu Derneği Başkanı İlker Özmen da “Leblebiden nişane denemelerine 2021 yılının ikinci yarısında başladık. Bu süreçte leblebili kurabiyeden leblebili keke, leblebili ekmekten leblebili revaniye kadar değişik mahsulat denedik. Leblebili dondurma da denedik ve tıpkı dönem Sıdıka Kadın ‘leblebi çorbası’ denemesi yaptı. O büyüklüğünde beğendik kim çorba bir anda diğer ürünlerin önüne geçti” dedi.

Leblebi çorbasını ilk defa tadan Heyecan Öztürk ise “Denizli’de üretilen ve üreticinin birlikte içine sevgimi koyduğum dediği çorbayı içtik. Tezyifkâr çorba çok tamamlamak olmuş ve lezzeti güzeldi. Kesinkes bu çorbayı herkesin içmesi gerekiyor. Çorbanın tadı çok eksiksiz ve elhak leblebi hem Denizli bölgesinde ve ülkede genelinde yüzü sıcak tıpkı kitap kendisine meydan alıyor. Leblebinin tatlı, pasta ve kurabiye gibi birçok farklı mütenevvi ürünlerle buluşması çokça balaban. Bu çorbanın Denizli’dahi imdi tanıtıldıktan sonradan hem ülkemizde hem üstelik dünya genelinde bildik cesim çorbalardan olacağına inanıyorum. Görüntü ve kıvam olarak mercimek çorbasını andırıyor amma içildiğinde leblebinin verdiği tatla farkını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan; çorbanın Serinhisar ilçesinde 9 Meyan 2022 tarihinde havza halkına izaz edileceği belirtildi. – DENİZLİ

Share: