Minval Bankası, 1 ayda 35 titrem zer rezervi hedefi koydu

Türkiye Cumhuriyet Tarz Bankası (TCMB) Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu, bulunan kızıl rezervinin 765 ton olduğunu belirterek, “Yıl sonu hedefimiz birlikte 800 titrem. Bir yılda 150 tona yakın rezerv artışı sağladık. Bu üstelik dünyada genişlik çok altın rezervi zait bankalardan biriyiz” dedi.

Şekil Bankası Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu, TCMB bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekilleri eliyle yöneltilen soruları yanıtladı.

“Model Bankası’nın rezervleri ateş parçası olduğu devir engelleme anlamında çokça daha dallı güllü aynı konumda olacak”

“2017’den sonraları meri yıpranmamış benzer ile 158 milyar dolar bu ülke SWAP’lardaki parayı ödedi” diyen Kavcıoğlu, “2018 Ağustos’undan ahir seviye hareketlerindeki temel nedenlerden biri. Zımnında tığ, mihman adına fiyat istikrarını ölçü, yıpranmamış Türkiye Iktisat Modelinde anlatım ettiğimiz madde, rezervlerin yükseltilmesi. Zımnında Merkez Bankası’nın rezervleri aktif olduğu ant, ortalık hareketlerini kontrol ika ve müdahale anlamında çokça daha yaşayan bir konumda olacak” diyerek konuştu.

“Bilcümle dünyadaki tarz bankalarının yaptığı şeyi, Türkiye Cumhuriyet Suret Bankası ayrımsız suç işlemiş kabil yayımlamak gerçekten akla yatkın değil”

Ayrımsız yıllık süreçte form bankalarının engelleme ettikleri bilgisini veren Kavcıoğlu, “Bilcümle ülkelerin tarz bankalarının dengelerinde aksaklık oldu. 1 trilyon 300 milyarlık çekince erimesindeki illet bu. Suret bankalarının rezerv yapma amacı piyasada benzeri dingildeklik olduğunda piyasaya müdahale etmektir. Bütün dünyadaki gestalt bankalarının yaptığı şeyi, Türkiye Cumhuriyet Gestalt Bankası ayrımsız suç işlemiş üzere göstermek küçük akıllıcasına değil” ifadelerini kullandı.

“Uygulamalarımız sonucunda sürdürülebilir fiyat istikrarının sağlanmaması kaçınılmaz”

Kavcıoğlu, “Çevre faizleri haddinden fazla akilane benzeri seviyeye gelmiştir, politika faizi birlikte ayrımsız şekilde. Kur metanetli hale gelmiştir. Rezervlerimiz gine tıpkısı şekilde artarak bitmeme etmektedir. Bütün bu uygulamalarımız sonucunda sürdürülebilir kıymet istikrarının sağlanmaması mübrem” dedi.

“Yıl sonu zer rezervi hedefimiz 800 ton”

Yastık altı altını teşvik fail kararlar aldıklarını hatırlatan Kavcıoğlu, “Rezervlerimizin artmasında eke kararlar. Düzem Korumalı Mevduatı söylememi istiyorlar. Amma ben kızıl birlikte topluyorum. Onu söyleyeyim. Tığ altını çekince kendisine verene prim veriyoruz. Altına dahi ne büyüklüğünde veriyorsunuz? Bunu da aynı dünyalık transferi kabilinden düşünüp farklı yorumlar yapabilirsiniz. Bunların hepsini çekince yönetimi zarfında düşündüğümüzde bugün Gestalt Bankası’nın bir sene öncesine göre 150 titrem rezervi artmış durumda. İnşallah bizim planımız sene böylelikle altın rezervi hedefimiz 800 titrem. Dünyada önceki 5’e gireceğiz rezervlerimizin yükselmesi noktasında. Şu zaman 765 titrem civarında. Hedeflediğimizin az buçuk altındayız. Ayrımsız ayımız var. 800 olmasa bile 800’e mail aynı rakamla hedefimizi yakalayacağız. Altın rezervimiz 765 tona geldi. 470’i banka malı. Kaynak ile 530’u doğrudan bizim. Bankaların ayrımlı amaçlarla depolarda tuttukları da var. Nedeniyle bizim şu anda zer rezervimizi 765 titrem namına söyleyebiliriz. Yıl sonu hedefimiz de 800 ton. Aynı yılda 150 tona mümasil çekince artışı sağladık. Bu dahi dünyada yer çok değerli rezervi zait bankalardan biriyiz” diye niteleyerek konuştu.

“Bunların hepsini belirtmek çokça akla yatkın değil”

Kavcıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Rusya- Ukrayna savaşının çıktığı zaman, çarpışma Türkiye’da çıktığı üzere değerli ve dövize irade oldu. Döviz karşılığı kızıl satıyoruz tığ. O gün TL karşılığı değerli as kararı aldık. Hiç kızıl satmadan o günü geçirdik. Elden karar aldık. çabucak altının benzeri yerde kaldı ve kâm kesildi. Bunu bazen yazmak zorundasın. Bunlar ihtiraz yönetimi. Siz çıkıp, ‘dövizle zer satıyordunuz, hastalık bugün TL ile zer sattınız’ diye niteleyerek sorgularsanız, bu ortalık dinamikleri ile Banka Meclisi’nin bize verdiği yetkileri sorgulamış olursunuz. Bunların hepsini afişe etmek çok akıllıca değil.” – ANKARA

Share: