Müküs Çayı’nda 2 ay geçmiş kaybolan hemşirenin cesedine ulaşıldı

Pervari’dahi Müküs Çayı’na sakıt arkadaşını idare etmek isterken akıntıya kapılarak kaybolan bacı Eyüp Sıra’in cansız bedeni, taharri çalışmalarının 64. gününde bulundu.

Müküs Çayı’na düştüğü içtima tahminî 1500 metre ilerisindeki Karervaz Şelalesi mevkisinde kâin Ruz’in cesedi, ölü açımı için Siirt Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine gönderildi.

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun, AA muhabirine, 64 çevrim süren çalışmalar sonucu kaybolan hemşire Eyüp Gün’in camit bedenine ulaştıklarını belirterek, “Naaş teşhis edildi. Cenaze, işlemlerin ardından defnedilmek için ailesine tasdik edilecek.” dedi.

30 kilometrelik alanda aranmıştı

Beğendik beldesi muhik 11 Haziran’birlikte ayağı kayarak çaya sakıt İlçe Sağlık Müdürlüğünde işyar meslektaşını örtbas etmek üzere suya giren fakat akıntıya kapılan Sıra’e ulaşılması amacıyla ekipler Müküs Köprüsü’nden Dokunaklı Barajı ve Hidroelektrik Santrali bölgesine kadar kestirmece 30 kilometrelik mesafede düzentileme yürüttü.

Çalışmalarda bugüne büyüklüğünde dönüşümlü olarak Diyarbakır, Adana, Van ve Hakkari İl Bitirmiş komutanlıklarına sadık timler, Van, Elazığ ve Bitlis İl Inanma müdürlüklerine ilgili akarsu şeş kontrol ve istirdat ekipleri, Batman ve Van’dan AFAD ekipleri, Siirt’ten birlikte kurnaz, UMKE ve AFAD ekipleri ile asayiş korucuları görev aldı.

Siirt İl Cingöz Komutanı Tugay Hedef Ertekin ve AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun’un koordinasyonunda hesaplı çalışmalarda zodyak botların yanı sıra halat bağlanan rafting botları ve gelişim makinesi birlikte kullanıldı.

Zorlu coğrafi koşullara karşı havadan eşkâl birlikte çekilen bölgede, akarsu şeş kamerası ve insansız gelgel araçlarıyla arama yapıldı, bölgedeki ağaçlık ve kayalık alanlar arama edildi.

Pervari Sağlık Müdürlüğünde vazifeli abla Halime Timurtaş, akıntıya kapılarak yaşamını yitirmiş, arkadaşını örtbas etmek amacıyla suya giren hemşire Eyüp Tarih ise çayda kaybolmuştu.Share: