Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola çıktı

Kıran ve Evgin Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, dominant afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insanca yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin keçe ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’bile, AFAD Başkan Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Kısık Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Umumi Komutan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaşanan dominant afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların de afetzedelere hızlı benzeri şekilde ulaşmasını temenni fail Bozkurt, “Imge ediyoruz kim trenlerle revan hem yardım paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem bile deri ve battaniye kabilinden esas insani arkalama malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diye umut ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört havza belirlediklerini belirten Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin Ağacı, Van ve Kocaeli’nde almak üzere sıhhat trenlerimiz yola bundan sonra. Geçtiğimiz salı haset Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları de Pakistan’a başarmış olacak.”

“Yekpare demiryolcular canla başla gayret göstermektedir”

TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Güç Altun birlikte 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 ton insani müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını rapor ederek, “Biraz bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar toplam 3 bin 991 kilometre vuzuh tekmil edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine cins olan en kısa sürede ulaşması için trenin geçtiği güzergahtaki cemi demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi birlikte yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kısaca 350 titrem besin yardımının Pakistan’bile yaşanan besin sorununa büyük oranda katkıda bulunduğunu anlatım fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha olağan atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza yardımcı olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara hareketli trenler üzere arkalama hazırlayan valilik, kaza ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydınlık, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa kayran alıyor.

Share: