Savatra Antik Kenti’nde kazı çalışmaları sürüyor

Konya’nın Karatay ilçesine bağlı Yağlıbayat Mahallesi’nde vadi düz iki bin yıllık antika Roma Savatra Antika Kenti’ni dönme yüzüne çıkarma çalışmaları sürüyor.

Şehir merkezine 70 kilometre uzaklıktaki tarihi İpek Yolu üstünde kayran düz antika kentte, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesinin desteğiyle kazı ekibi çalışmalarına bitmeme ediyor.

Bozdağ’ın eteklerinde Konya Müze Müdürlüğünün idaresinde yapılan kazılarda ortaya çıkan bulgular, yazının bulunmasından geçmiş (prehistoric) dönemlerden beri bölgenin iskân gördüğü ve Roma döneminde dahi oylumlu yerleşme yerlerinden biri olduğunu ortaya koydu.

Meclis binası, kule, kale, darphane, antika yollar ve yeraltı dehlizleri barındıran kentin, tarihi dokusu da yavaş yavaş açığa çıkmaya başlarken, Roma tiyatrosu ve sahne binasının kayran aldığı alanda ölçülü kazı çalışmaları balaban ölçüde tamamlandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gaye İbrahim Altay ve Karatay Belediyesi Başkanı Hasan Kılca, gazetecilerle birlikte kazı alanında incelemelerde bulundu.

Hasan Kılca, çalışmalar böylecene amaçlarının Konya’yı turizmde ayraç şehirler beyninde daha arka sıralara kaldırmak olduğunu belirterek, “Bura da turizmin eskimemiş tıpkısı destinasyonu olacak inşallah. Savatra Antika Kenti’nde çokça değerli bulgulara şehadet ediyoruz. Güzeşte günlerde ilk kez İslamiyet’ten önceki dönemlere ilişkin ‘Türk’ yazısının bulunduğu bire bir yazıt elde edilmişti. Yine seyretme kazısı ve şimdide burada gördüğünüz mozaiklerle birlikte çokça hususi aynı düzlük olduğunu görüyorsunuz.” dedi.

Konya Büyükşehir Şehremini Altay da, “Konya 10 bin yıllık benzeri kent, Çatalhöyük’den başlayarak insanların seçme dönemde makro iskân alanlarından biri. Konya ekonomisinin gelişmesiyle ait çok ağır bir süreç yürütüyoruz. Zaman Savatra Antika Kenti’ndeyiz. Şu dakika Karatay Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak kazı çalışmalarını Selçuk Üniversitemiz ve Müze Müdürlüğümüzle yürütüyoruz. Burada çıkan antik oyun ve serencam mevcut mozaikler, 1071 den önceki ‘Türkler ‘ ifadesinin geçtiği taş rölyef hepimizi heyecanlandırdı.” ifadelerini kullandı.

Kazı çalışmalarını yürüten ekibin başkanı Doç. Dr. İlker Işık ise önümüzdeki dönemlerde bölgede haddinden fazla henüz farklı buluntulara ulaşacaklarına inandıklarını söyledi.

Share: