Tehalüf milletvekilleri Model Bankası bütçesinin görüşüldüğü TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nu terk etti

Hat Bankası bütçesinin görüşüldüğü TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda Hat Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Düzey Korumalı Mevduat’a (KKM) ilgilendiren izah yapmasını talip muhalefet milletvekilleri, toplantı salonunu terk etti.

Türkiye Nazik Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Tarz Bankasının bütçesi görüşülüyor. Komisyon üyelerine sunum eden Eşkâl Bankası Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu, ara sıra milletvekillerinin KKM’ye ne büyüklüğünde ödendiği ve Şekil Bankasının kar ve zararına ait izah yapmasını istemesi konusunda şunları söyledi:

“Bu konuyla ilişkin torba yasadan beri Form Bankasının uygulamaları üstüne bire bir tartışma devam ediyor. Bu süre süresince Suret Bankası ile ilişkin bir şeyi anlatım edeyim. Meclisten bilgelik takiye gibi bire bir molekül bahis konusu gayrimümkün. Bu şekilde kıymetlendirme yapılmasının bizi çok üzdüğünü anlatım edeyim. Tığ öz kafasına bakarak davranan, bilgileri gizleyen benzeri kurum değiliz. Bunlar tek adamakıllı sıfır ifadeler. Türkiye Cumhuriyeti Form Bankası Kanunu, bu makro Divan vasıtasıyla matrut yasa. Bu kanunda bizim neyi açıklayacağımız, neyi açıklamayacağımız tanım edilmiştir. Bunun altını resmetmek istiyorum. Bizim neyi açıklayacağımız, Kalıp Bankası Kanunu’nun 211 mahdut Kanunu’nda bağlanmış. Biz seçme dönem çözümlemeli bilanço yayınlarız. Kanun bize orada neyi açıklayacağımızı söyler. Model Bankamız, dünyanın bildirme asetat forma bankası kendisine bunu yayınlıyoruz. Bunun üstüne haftalık yerine yeniden dünyanın sunu diyapozitif -arz şeffaf olanlarından biri değil- forma bankası namına haftalık bilançosunu Resmi Gazete’de yayımlar. Hat Bankasının tek kalemi bilinmeyen değildir. Yer diyapozitif eşkal bankası. Meclisin çıkardığı kanunun verdiği yetkileri kullanıyoruz.”

“Minval Bankasının gizliliğini korumakla görevliyiz”

Neyin açıklanıp açıklanmayacağına Divan’in kanunlaştırdığı yetkileri kullanarak değişmeyen verdiklerini belirten Kavcıoğlu, “Bu yetkileri beğenmezseniz, bu önemli Meclis kanunu tadil mesabe, biz yeniden bu yetkiler çerçevesinde elan çok izah yapabiliriz. Bunun sunma iyicene örneği, (CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu) Bülent Komutan da sayın komutan üstelik (Durmuş Yılmaz) ayrımsız kurumun kar ve kötülük kalemlerinin dönüş içinde açıklanmasının zararlarını evet üstelik olumsuzluklarını benden çokça gür bilirler. Pozitif, Model Bankasının gizliliği, bu gizlilik sizden, kocaman Meclis’ten mahremiyet değil. Format Bankasının devletin, kebir milletin kasası yerine, servet basık yetkisi verilen tıpkı çekicilik namına gizliliğini tığ korumakla görevliyiz. Burada ayrımsız ihlal varsa bu ağırbaşlılık benimdir. Zait, haftalık namına Resmi Gazete’dahi umum dengelem kalemleri arındırılarak, açıklanması müstelzim, tekrar bu kocaman Meclis’in kanunun bize verdiği yetkiler çerçevesinde Resmi Gazete’bile yayımlanır. Orada sorumluğunda tıpkısı husus varsa, gine o sorumluluğu alırım” diye niteleyerek konuştu.

Ardından bütçeye ait düşünce aktarmak için bayram kayran aykırılık milletvekilleri, Kavcıoğlu’nun sunumunu mikro bulduklarını belirterek, “Depo hesapları nedir? Maliyetleri nelerdir? Bunların açıklanmasının hangi mahsuru var?”, “Eşkâl Bankası Başkanı Kavcıoğlu, hükümet sözcüsü kadar davranıyor”, “31 Aralık’ta Banka Meclisi kararı ile SWAP’larla ilgili saymanlık yönteminin değiştirilmesi hususunda alınan tıpkı kararla SWAP zararları esmer dönüştü. Siz burada merkezi hükümete aktardınız. Siz muhasebe düzenini değiştirdiniz”, “Şu anda KKM’nin Minval Bankası bacağında yapılan işlemler TCMB’nin valüasyon hesabında strateji ediliyor. KKM’nin kırat yükümlülüğü namına Gestalt Bankası aracılığıyla ödenen miktardır. Biz bunun ne kadar olduğunu öğrenmek istiyoruz” ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

Ardından muhalefet milletvekilleri salonu ayrılma etti. – ANKARA

Share: