‘TÜRK’ ADININ GEÇTİĞİ YAZITIN BULUNDUĞU SAVATRA’DA, 160 METREKARELİK MOZAİK BIRLIKTE ZAMAN YÜZÜNE ÇIKARILDI

KONYA’nın Karatay ilçesindeki Savatra Antik Kenti’nde, Anadolu’birlikte ilk defa ‘Türk’ ibaresinin saha aldığı, Grek alfabesi ile merkum ‘Türkoğlu’ yazıtının peşi sıra, bu yol M.S. 4 veya 5’inci yüzyıla tarihlenen 160 metrekarelik bir aya mozaiği devir yüzüne çıkarıldı. Hafriyat Başkanı Doç. Dr. İlker Işık, “Degaje bir mozaikli düzlük; haddinden fazla değişik figüratif örnekleri var. Kuş, pars, sevir kabilinden figürlerin, hendesi bezeklerin olduğu sunturlu ayrımsız mozaikle karşılaştık” dedi.

Yağlıbayat Mahallesi’ndeki Savatra Antika Kenti’nde, Selçuk Üniversitesi Ekin Varlıklarını Dulda ve Onarımı Ana Malumat Dalı Kürsü Başkanı Doç. Dr. Öğretim Üyesi İlker Işık’ın başkanlığında 2 yıldır kazı çalışmaları yürütülüyor. 2020’deki yüzey çalışmaları sırasında Anadolu’birlikte ilk kez ‘Türk’ ibaresinin düzlük aldığı, Grek alfabesi ile yazılmış ‘Türkoğlu’ yazıtı bulundu. Yazıtın detayları, 2 yıllık süren incelemenin arkası sıra, bu yılın ilkgüz ayında kamuoyu ile paylaşıldı. Demin dahi kazı alanında M.S. 4 yahut 5’inci yüzyıla tarihlenen 160 metrekarelik bire bir ayak tabanı mozaiği gün yüzüne çıkarıldı. Eylül ayında bulunan mozaik ile ilgilendiren çalışmaların sürdüğü belirtildi.

M.S. 4-5’İNCİ YÜZYILA TARİHLENİYOR

Bu yıldan itibaren mozaikli düzlük üzerinde düzentileme başlattıklarını belirten Hafriyat Başkanı Doç. Dr. İlker Işık, “13×12 metre ölçülerinde, yaklaşık 160 metrekarelik aynı kayran üzerinde, mozaikli düz tespit ettik. Bitkisel bezekli ve hayvan figürlü mozaikli kayran üstünde, ele geçen buluntular üzerinden dönemsel aynı durum çalışması yapıyoruz. Genel namına baktığımız ahit, M.S. 4-5’inci yüzyılı gösteren buluntularla karşılaşmaktayız. Figüratif örnekler üstelik bunu destekliyor. Geç Roma ve er Bizans diyebileceğimiz evre içerisinde, bu yapının tanımlamasını yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Söz konusu yapının eksiksiz mimari unsurlarının çıkarılamadığını anlatan Doç. Dr. Işık, “Sıcak mı, hane mimarisi mi veya ayrıksı aynı amme yapısı mı? Bu konuda kemiksiz bire bir izah yapamıyoruz. Ama ilerleyen evreler içerisinde, henüz açık aynı kıymetlendirme yapabilecek aynı güce ehil oluruz. Degaje bir mozaikli düz; çokça ayrımlı betili örnekleri var. Kuş, pars, sevir üzere figürlerin, geometrik bezeklerin olduğu evire çevire bir mozaik ile karşılaştık. Sertlik açısından bakacak olursak, mukannen yerlerinde tahribat olsa üstelik bize aynı yazmanlık sunuyor. Bu açıdan dahi memnunuz” diye konuştu.

‘BURASI ÇOK HUSUSI BİR ALAN’

Kazı çalışmalarına yardım sağlayan Karatay Şehremini Hasan Kılca ise “Burası bile turizmin kullanılmamış benzeri destinasyonu olacak inşallah. Savatra Antika Kenti’nde çokça zer bulgulara şahitlik ediyoruz. Burası, haddinden fazla özel ayrımsız düz. Büyükşehir Belediyemizin da destekleriyle kazı çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Hafriyat ekibimize, hocalarımıza ve Büyükşehir Belediye Reisi’mıza verdiği destekten dünya teşekkür ediyorum” dedi.

‘ESERLER HEPİMİZİ HEYECANLANDIRDI’

Savatra Antik Kenti’nde ortaya çıkarılan eserlerin kendilerini heyecanlandırdığını rapor fail Konya Büyükşehir Şehremaneti Başkan Altay da “Ortaya sâdır antik piyes, sonuç kâin mozaikler ve 1071’den önce ‘Türkler’ ifadesinin geçtiği önceki taş rölyef kabilinden eserler, hepimizi heyecanlandırdı. Kazı faaliyetlerindeki finansmanımıza devam ediyoruz. İnşallah gelecek yıllarda haddinden fazla henüz güzel şeyler bulmayı beklenti ediyoruz. Savatra, imdi Konya’nın sunma oylumlu markalarından biri olacak” diye niteleyerek konuştu.Share: