Türkiye karlar altında! 5 ilde 1166 iskân birimine ulaşım sağlanamıyor

Van Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya bakarak, olumsuz hava koşulları sonucu kent genelinde 345 mahalleye erişim sağlanamıyor. Karla mücadele ekipleri, yolların açılması, ana yol ve kaldırımlarda biriken beyin temizlenmesi üzere himmet başlattı. Çatak-Bahçesaray kara yolu üstelik ciddi kar ve tipi zımnında Karayolları 11’inci Mıntıka Müdürlüğü ekipleri eliyle geçişlere kapatıldı.

CADDE VE KALDIRIMLARIN TEMİZLENMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Beyaz örtüyle kaplanan kentin sakinleri hisse senedi yerlerinin önünde ve araçlarının üstünde biriken karları temizledi. İpekyolu Belediyesi karla mücadele ekipleri dahi ana yol ve kaldırımların temizlenmesi için çalışmalara başladı.

HAKKARİ

Kent merkezi ve ilçelerinde şeb aralıklarla etkili olan kar, ulaşımda aksamalara bozukluk oldu. Yağmur nedeniyle beyaza bürünen site merkezi ve ilçelerde sürücüler trafikte baskı anlar yaşadı.

İl Özel İdaresi Kat ve Ulaşım Müdürlüğü’nden alınan bilgiye bakarak, site genelinde 176 karye ve ekenek yolu kapandı. Karla savaş ekipleri, yolların açılması üzere say başlattı. Karayolları ve uray ekipleri de öğün ve kaldırımlarda kar arıtma çalışması yürüttü.

BİTLİS

Bitlis İl Özel İdaresi Sefer ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Beklenti Kurtkan, kentte canlı olan kar nedeniyle il genelinde 282 karye yolunun ulaşıma kapandığını belirtti. Kurtkan, 10 şantiyedeki 80 personel ve 60 araçla yolların açılması için karla mücadele çalışması başlattıklarını kaydetti. Belediye ve karayolları ekipleri, asıl cadde ve sokaklarda kar ayıklama çalışması yürüttü. Vatandaşlar bile araçlarının üstünde ve aksiyon yerlerinin önünde biriken karları temizledi.

MUŞ

Kentte geçmiş akşam ezanı saatlerinde etken olan kar dolayısıyla 225 köy yolu ulaşıma kapandı. Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, kentte kar yağışının deli dolu olduğunu söyledi.

Ekiplerin kapanan yollarda say yürüttüğünü bildiren Yentür, “İlimizde 225 iskân biriminin yolu kapandı. Ekiplerimiz güzeşte tün yaptıkları çalışmada 44 köy yolunu açtı ancak kar dolayısıyla bu yollar baştan kapandı. Vatandaşlarımızın ulaşımlarını keşfetmek için 58 hareket makinesi ve 100 personelle çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımızdan ricamız tıraşçı ihbarlardan kaçınmalarıdır. Ivedili hâller üzere köy muhtarlarımızla iletişim halindeyiz” dedi.

BİNGÖL

Şehirde faal olan kar yağışı dolayısıyla 138 köy yolu, ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi ekipleri, yolların açılması üzere düzentileme başlattı.

Kentte faal olan kar yağışı, günce yaşamı münasebetsiz etkiledi. Merkezde 47, Adaklı’bile 21, Genç’te 32, Karlıova’de 9, Kiğı’üstelik 7, Solhan’bile 9, Yayladere’de 7 ve Yedisu’üstelik 6 oluşmak üzere mecmu 138 köy yolu ulaşıma kapandı. Merbut yolların yeniden açılması üzere İl Hususi İdaresi ekipleri, mesai başlattı. Bölgelerde 110 personel ve 3 kar savurma, 20 greyder, 5 yoldüzler, 10 kepçe, 14 loder ve 4 kar küreme ara bulucu ile yolların gine ulaşıma açılması için çalışmalar sürdürülüyor.

Share: