25. Altın Güvercin’in Sahibi, Merve Öner Çipo Oldu

Bu sene 25’inci kat düzenlenen Türkiye’nin evvel ve tek beste yarışması Kuşadası Değerli Güvercin Beste Yarışması görkemli aynı bitiş gecesine imza attı. Yıllar sonradan yeniden Özer Türk Stadyumu’nda gerçekleşen Altın Güvercin Beste Yarışması’nda sözü ve müziği Merve Öner Çipo’e ilgili olan ve Yır Yavuz yoluyla yorumlanan “Pattadak Olmaz” isimli beste bir numara oldu.

Görgülü Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Zer Güvercin Hars, Tekellüm ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) aksiyon birliğinde ve Eviz Bina Temel sponsorluğunda düzenlenen 25. Kuşadası Zer Güvercin Beste Yarışması’nın gösterişli bitiş gecesi Özer Türk Stadyumu’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Bitiş gecesi, Tele 1, NR1 Türk TV ve Number 1 Türk FM’den etken olarak yayınlandı.

Bitiş gecesine, CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Kültürlü Milletvekili Bülent Tezcan, CHP Eş Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Işıklı Mebus Süleyman Bülbül, CHP Okumuş İl Başkanı Ali Çankır, Aydın Büyükşehir Belediye Reisi Hırslı Çerçioğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kıymet Albayrak, Ardahan Şehremini Faruk Demir, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, CHP Aydın İl Avrat Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek ile ilçe yöneticileri, Alaşehir Belediye Reisi Ahmet Öküzcüoğu, CHP Ziyalı İl Eş Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Kuşadası İlçe Başkanı Mehmet Gürbilek ile kaza yöneticileri, İYİ Tümen Kuşadası İlçe Başkanı Dirimsel Atlı, uray başbuğ yardımcıları, belediye sedir üyeleri, KUSAV Başkanı Uzun Kafasız ve sivil sosyete örgütlerinin temsilcileri katıldı.

36 YILLIK GEÇMİŞ

Bitiş gecesinde mütekellim Kuşadası Şehremini Ömer Günel, ilk kez 1986 yılında planlı Kızıl Güvercin Beste Yarışması’nın halen ilk ve bir tane beste yarışması olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu yıl 25’incisini düzenlemenin mutluluğunu yaşadığımız Altın Güvercin Beste Yarışması 36 almanak geçmişe cemaat. Zaman burada ilk kez düzenlenen Altın Güvercin Beste Yarışması’nın birincisi, zer sanatçımız Fatih Erkoç’u ağırlıyor olmaktan itibar duyuyoruz. Yine evveli Kızıl Güvercin’de tayf almış sevgili Sertab Erener dahi birbirinden güzelce şarkılarıyla bizlerle olacak. Kendilerine aynalı geldiniz diyor; müracaat işleyen 183 işaret arasından finale mütezayit 10 finalistimize başarılar diliyorum. Öte yandan, Zer Güvercin’e bugüne büyüklüğünde çocuğu kabil bakan, bizlere danışmanlığını sürdüren Sayın Mualla Ikbal Türker’e, yarışmanın düzenlenmesini sağlayan evvel siyasal buyuru, eski zaman şehremaneti başkanlarımızdan Sayın Engin Berberoğlu’na, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren Kızıl Güvercin’i yeniden düzenlememiz üstüne bizleri destekleyen Aydın Büyükşehir Uray Başkanımız Sayın Tutku Çerçioğlu’na, yeniden bu yana profesyonelliğinin dışında saftirik benzeri ruhla yanımızda olan Sayın Okan Bayülgen’e, jüri üyemiz ve bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Kuşadası Sokak Festivali’ni gelişigüzel hayat geçirdiğimiz Sayın Ayhan Sicimoğlu’na ve jürimizin birbirinden değerli üyelerine, mecmu Kuşadalı hemşehrilerimize ve sanatçı dostlarımıza teşekkür ediyorum.”

NAZIK JÜRİ KARŞISINDA CANLI PERFORMAN

25. Kızıl Güvercin Beste Yarışması, Başbuğ Ömer Günel’in konuşmasının arkası sıra finalistlerin Melik Süersan Orkestrası eşliğinde sergiledikleri enerjik performanslarla sürdü. Etken performansların sona ermesinin peşi sıra başkanlığını, yapımcı ve Altın Güvercin Beste Yarışması Koordinatörü Mehabetli Sevda Türker’in yaptığı; yay sanatçısı Sevgili Anderson, piyanist, bestekâr, eğitmen Mine Mucur, TV ve radyo programları yapımcısı İzzet Salt, kompozitör, güfteci, yorumcu Fatih Erkoç, enstrümanist, yorumcu Ayhan Sicimoğlu, Görgülü Büyükşehir Belediyesi Başbuğ Vekili Tekâmül Karakoz ile Kuşadası ahali jürisi temsilcileri namına Ardahan Belediye Başkanı, müzisyen ve yorumcu Faruk Çıpa, Kuşadası Uray Meclis Üyesi Ede Berberoğlu ve sponsor temsilcisi Gültaç Eviz’in düzlük aldığı büyük jüri değerlendirmesini yaptı. Jürinin değerlendirmesine dijital plebisit sonuçlarının üstelik eklenmesiyle dereceye giren finalistler belirlendi.

KUSAV ITIBAR ÖDÜLÜ, FATİH ERKOÇ’UN

Finalistlerin performanslarının ardından Kızıl Güvercin Beste Yarışması kapsamında gelenekselleşen KUSAV Onur Ödülü, KUSAV Başkanı Levent Hoşgörüsüz aracılığıyla, aç saz yaşamına önceki adımını 1986 yılında Kızıl Güvercin Sahnesi’nde atan Türk popüler ve caz müziğinin zinde sesi Fatih Erkoç’a verildi. KUSAV Başkanı Levent Gabi, Kızıl Güvercin Beste Yarışması’nın 25’inci posta düzenlenmesinin bahtiyarlık ve gurur verici olduğunu söyledi.

Fatih Erkoç’un Zer Güvercin ile özdeşleşmiş çokça altın tıpkı sanatkâr olduğunu vurgulayan KUSAV Başkanı Levent Hoşgörüsüz, “Bu sene vakıf kendisine saygınlık ödülünü Sayın Fatih Erkoç’a yöneltmek istedik. Kendisine bizleri yalnız bırakmadığı amacıyla teşekkürname ediyoruz” dedi.

FATİH ERKOÇ’TAN “KERE VERİN A YÂRAN” SÜRPRİZİ

Sanatçı Fatih Erkoç ise 36 yıl önce Altın Güvercin sahnesinde yaşadığı tıpkı cümbüş içerisinde olduğunu belirterek organizasyonun yaşatılmasının bahtiyarlık verici olduğunu söyledi. Fatih Erkoç, ödülünü aldıktan sonraları 1986 yılında birinci olduğu “Kere Verin A Yâran” isimli bestesini yıllar sonraları tıpkı kere henüz seslendirdi.

ALTIN GÜVERCİN’İN SAHİBİ “BİRDENBİRE IMKÂNSIZ” İLE MERVE ÖNER DEMİR OLDU

25. Altın Güvercin Beste Yarışması’nda sözü ve müziği Merve Öner Çipo’e ilişkin olan ve Sıkıntı Gürbüz aracılığıyla yorumlanan “Ansız Olanaksız” isimli beste bir numara; sözü, müziği ve yorumu Hakan Kartal’a ilgili olan “Bekle Nazik” isimli beste ikinci; sözü, müziği ve yorumu Flaş Yüksel Çetin’e ilgili olan “Pintilik” isimli beste üçüncü oldu.

Yarışmanın “Yeryüzü bereketli yorumcu” ödülü ise birinci olan “Vehleten Gayrimümkün” bestesini yorumlayan Melodi Gürbüz’e verildi.

Dereceye giren finalistler ödüllerini, CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Okumuş Milletvekili Bülent Tezcan, Okumuş Büyükşehir Şehremini Dinamit Çerçioğlu, Kuşadası Belediye Reisi Ömer Günel ve yarışmanın anne sponsoru Eviz Bina’nın temsilcisi Şakir Eviz’in elinden aldı.

SERTAB ERENER RÜZGARI ESTİ

25. Altın Güvercin Beste Yarışması’nın finalinde fon kayran Türk pop müziğinin yüzü sıcak ismi Sertab Erener seslendirdiği birbirinden iyicene şarkılar ve önemli sahne performansıyla katılımcılara unutulmaz bire bir çalgı ziyafeti yaşattı.Share: