4 ilde kestirmece 20 milyar liralık büyük yatırım hamlesi

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “proje bazlı isteklendirme” sağlanan fotovoltaik gün paneli, melez otomobil, pil, düzensiz makinesi kapsülü ve maleik anhidrit üretimini havi kestirmece 20 milyar liralık yatırıma ilgilendiren, “Türkiye’yi ekleme altın üretimle mübalağa etmek derdindeyiz. Türkiye’nin önünü anahtar işlere odaklanacağız, ülkemizi üreterek kalkındıracağız.” dedi.

Bakan Varank, İstanbul Sanayi Odası Sınai Tasarım ve Prototipleme Merkezi (IDEA4 İstanbul) Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “proje bazlı teşvik” namına dahi tanıdık proje bazlı oran yardımı sağlanan yatırımlar karşı vukuf verdi.

Yaklaşık 20 bilyon liralık tutarındaki 4 büyük yatırımın detaylarından bahseden Varank, şunları kaydetti:

“Toyota, yükleme edilebilir hibrit benzeri şalter modelini Türkiye’de üretecek, kısaca 7 milyar teklik tıpkı yatırımdan bahsediyoruz. Smart Enerji, ingottan başlayarak güneş paneli üretimi amacıyla yavaş bir yatırımı yapacak. Türkiye şu anda dünyanın 4. iri güneş paneli üreticisi, inşallah seneye 3. sıraya yükseleceğiz, Avrupa’nın 1 numarasıyız. Maleik anhidrit ülkemizde üretilen tıpkı nişane değildi, Tataristan’dan yatırımcılar Türkiye’de bu ürünü üretecekler. Alıcısı şu anda Gebze Kimya OSB’dahi hazır. Üretilen beher kilo kitap oradaki sanayicilerimiz eliyle kullanılacak. Türkiye’birlikte bugüne büyüklüğünde yapışkan makinalarında kullandığımız deterjanlar üretilmiyordu. Bir firmamız buradaki açığı görerek Adana’dahi çok bunaltıcı ayrımsız yatırım yapacak ve ülkemizde düzensiz makinesi deterjanları üretilmeye başlayacak.”

Varank, Türkiye’nin sanayide büyük benzeri ivmenin ortamında olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye’yi ekleme değerli üretimle büyütmek derdindeyiz. Bizim hedefimiz, koyduğumuz program anlaşılan: yatırım, istihsal, istihdam ve dış satım. Bu alanlara, Türkiye’nin önünü açacak işlere odaklanacağız, ülkemizi üreterek kalkındıracağız.” diyerek konuştu.

Erke krizi ve durgunluk beklentilerinin sanayiciler üzerinde tartı oluşturduğuna meni fail Varank, sanayiciler üzerindeki yükü azaltmak amacıyla üstelik himmet gösterdiklerini vurguladı.

Varank, Türkiye’nin üreterek elbette büyüyeceğini bilici tıpkısı büyüklük olduğunu vurgulayarak, “Avrupa pazarı bizim amacıyla gösterişli tıpkı pazar. Bunun beraberinde dünya pazarı bile imdi Türkiye’yi tanımaya başladı. Türkiye sanayisi önümüzdeki dönemde gestalt yazacak. Kâfi kim korkmayalım, cesaretle yolumuza, yatırımlarımıza devam edelim. Bunların karşılığını birlikte çokça daha güzelce tıpkı şekilde hep beraber alacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

2 binin üzerinde istihdam oluşturacak

Resmi Gazete’birlikte bugün yayımlanan Cumhur Reisi kararlarına bakarak, İzmir’üstelik Smart Ruz Enerjisi Teknolojileri ARGE Üretim Sanayi ve Ticaret SAVUŞMAK’nin projesinde sabit yatırım tutarı 7 milyar 627 milyon lira, arttırma istihdam 2 bin 335 dirilik yerine öngörülüyor. 4 yıllık envestisman süresi sonunda yılda 2 bin 48 megavat kapasiteyle fotovoltaik zaman paneli üretilmesi planlanıyor.

Stratejik envestisman için projeye, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi, kalifiye personel ve erke desteklerinin yanı sora, envestisman yeri tahsisi de sağlanacak. Böylece silisyum ingot üretiminden fethetmek üzere wafer, hücre ve fotovoltaik ruz paneli üretiminde ülkede muhteşem bire bir kapasiteye ulaşılacak.

Modernizasyon için 6,9 milyarlık envestisman

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye KAZANÇ, Sakarya’de melez ve şarj edilebilir melez araba ile batarya üretim tesisi modernizasyonu için yatırım yapacak. Projede sabit envestisman tutarı 6 milyar 952 milyon lira, ilave istihdam sayısı 57 kendisine öngörülüyor.

Yatırımın böylecene yılda 162 bin hibrit ve yükleme edilebilir hibrit araba, 44 bin batarya üretilmesi bekleniyor. Bu kapsamda, Türkiye’nin otomotiv üretim ve ihracatında mefret yere erbap olan Sakarya’nın bu alandaki kapasitesi artacak.

Söz konusu yatırım, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti kadar teşviklerden yararlandırılacak.

Yılda 2,4 bilyon nüsha kapasiteye ulaşacak

Adana’birlikte Parafin Kağıt ve Hijyenik Ürünleri Saflık, İnşaat San. Tic. NANIAZIZ’nin düzensiz makinesi kapsülü üretim tesisi projesi kapsamında, 657 milyon 487 bin lira çakılı envestisman gerçekleştirilecek.

Yatırım süresi 5 olan projenin böylecene 200 nefis arttırma istihdam öngörülürken, yılda 2 milyar 400 milyon nüsha kirli makinesi kapsülü üretilmesi planlanıyor.

Teşvik kapsamında projeye, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi, nitelikli personel ve enerji destekleri sağlanacak.

Kimya sektöründe mühim yatırım

TL Maleik Petrokimya KAZANÇ tarafından Kocaeli’nde, maleik anhidrit üretim tesisi için 3 milyar 289 milyon teklik sabit yatırım yapılacak. 3 yıl kendisine öngörülen envestisman süresi böylelikle 88 kişinin arttırma istihdamı bekleniyor.

Çeşitli eser ve uygulamalarda makbul söz konusu kimya sanayisi ürününün üretilmesi amacıyla KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, sigorta primi işveren hissesi, kalifiye personel ve enerji destekleri verilecek.

Yatırımın böylecene yılda 50 bin titrem maleik anhidrit üretilmesi planlanıyor.

Share: