Afyonkarahisar cesim zaferin 100. yılını kutlamaya hazırlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Türk tarihinin yeryüzü makro dönüm noktalarından biri olan Halas Savaşı’nı zafere götüren Nazik Taarruz emrinin verildiği Kocatepe ve zaferin şehri Afyonkarahisar şanlı zaferin 100. yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Milli mücadelenin en pahal geçtiği illerden birisi olan, tarihin kültürle harmanlandığı şehir Afyonkarahisar’da, Balaban Tecavüz Yengi Haftası tebrik törenleri amacıyla bütün hazırlıklar tamamlandı. Herhangi Bir sene iri tıpkı cümbüş ve heyecanla kutlanan, Nazik Hücum Galibiyet Haftası etkinliklerinin bu yıl elan iri bire bir coşkuyla ve heyecanla kutlanması bekleniyor

1922 metrelik Türk bayrağıyla yol yapılacak

Herhangi Bir sene 25-30 Ağustos tarihleri arasında kutlanan Nazik Taarruz Galebe Haftası, bu sene 24 Ağustos tarihinden başlayacak. 24 Ağustos günü Gelgel Vadi Komutanlığı ev sahipliğinde 10.00 ile 19.00 saatleri arasında TSK Savaş Zırh Araçları Sergisi görücüye çıkacak.

100. sene çerçevesinde bu yıl ilk kez 1922 metre Türk bayrağı 1922 katılımcıyla saat: 19.22’de ellerinde meşale olacak 100 gençle başlayacak.

Saat 20.30 itibariyle kutlamaların adresi Şuhut Atatürk Evi olacak. Mustafa Eksiksizlik’in Iri Saldırı zaferi öncesinde Şuhut’ta kaldığı ve karargah yerine kullandığı Atatürk Evi, protokol üyelerince mülakat edilecek.

Atalarının izinden yürüyecekler

Saat: 23.30’dan itibaren kutlamalar Çakırözü Köyü’nde devam edecek. Yiğitlik Türküleri Dinletisi ve Büyük Saldırı Video gösterimi yapılacak. Saat 00.00 olduğunda ecdadımızın 100 sene geçmiş sırtlarında tıpkı ulusun yüküyle çıktığı Kocatepe zirvesine Yağız Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu ve Tarihi Tören Takımı eşliğinde Yengi Yürüyüşü başlayacak. Lazer ışık gösterisi ile yürüyüşe katılanlar uğurlanacak. Sabahın ilk ışıklarıyla Nazik Saldırı ‘un başladığı Kocatepe’de etkinlikler düzenlenecek. Kocatepe’de Mustafa Kemal Atatürk’ün benzeri ulusun geleceğine alnaç verdiği askeri harekat cemi detaylarıyla anlatılacak.

Kutlamalar çerçevesinde şehir değişik haddinden fazla etkinliğe ev sahipliği yapacak. – AFYONKARAHİSAR

Share: