Akıbet zaman vukuf! Özler Yörük’ü öldürüp yaktığını itiraf fail maznun: “Cesedi yaktım ama cani biri değilim”

İzmir’dahi 2018 yılında göynük halde cesedi mevcut Özler Yörük cinayetiyle ilgilendiren 8 sanığın yargılandığı davada Yörük’ü öldürüp yaktığını itiraf eden sanık Olcay Altundağ, “Cesedi yaktım amma gâvur biri değilim” dedi.

İzmir Itimat Müdürlüğüne sınırlanmış ekipler, 8 Açıklık 2018 tarihinde Çamkule Mahallesi 4709 Sokak’taki futbol sahasının yakınında akışmaz yatan biri olduğu ihbarını aldı. Bölgeye revan polis güçleri, avrat cesediyle karşılaştı. Vücudunda ileri derecede yanıklar olan naaş, İzmir Adli Tababet Kurumu’nun morguna kaldırıldı. Yapılan otopside kadının, boğularak öldürüldüğü arkası sıra de cesedinin yakıldığı ortaya çıktı. Etiket tespiti yapılamayınca naaş, kimsesizler mezarlığında defnedildi.

Polis olayla ait soruşturmayı sürdürürken, etiket tespiti için çukur açılıp, ceset üzerinden ‘yeniden yüzlendirme’ yapılarak robot fotoğraf elde edildi. Bu resimden yola çıkan polis güçleri, cesedin bulunduğu dönemde yabancı tabiiyetli kadınlar dahi karışma görünmek için 796 kayıp dosyasını inceledi. Cesede akla yatkın kriterleri eşleştirerek, zayi kişilerin yakınlarından DNA örnekleri aldı. Yapılan icraat sonucu cesedin Özler Yörük’e ait olduğu saptandı. Boğularak öldürüldükten sonradan yakılan Yörük cinayetine ait 12 Ekim 2021’bile 5’i İzmir’dahi, diğerleri Malatya ve Aydın’de mecmu 7 adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda, 13 nahoş gözaltına alınıp sorgulanmak amacıyla emniyete götürüldü. Ayrıksı suçtan cezaevinde mevcut, Özler Yörük’ün çarkıt ayvaz arkadaşı olduğu ve fuhuş yaptırdığı iddia edilen Olcay Altundağ karşı, bu dosya çerçevesinde dahi durdurma kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 7’si emniyetten serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 6 kişiden Altundağ’ın yakınlarının birlikte aralarında bulunduğu 4 güç tutuklandı, 2 gönül ise adli arama gibi salıverildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı marifetiyle hazırlanan iddianamede Olcay Altundağ, Bülent Özmen, Rüya Balbey ve Görüntü Balbey için ‘canavarca hisle veya ezinç çektirerek katil’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘bir kimseyi fuhşa özendirmek veya yaptırmak yahut tavassut etmek veya yer realizasyon almak’, ‘cebir, zılgıt veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından, C.Z. ve M.T. hakkında ‘suçu bildirmeme’, Ü.A. ve M.A.A. hakkında ise ‘yardım etme’ suçlarından sav açıldı. İddianame, İzmir 11. Gösterişli Ukubet Mahkemesi tarafından akseptans edilirken, olayla ilgilendiren yerine Olcay Altundağ (32), Bülent Özmen (45), Imge Balbey (30) ve Imge Balbey (56) tutuklandı, Ü.A. (39), C.Z. (32) ve M.T. (29) ise adli kontrol üzere serbest bırakıldı.

İzmir 11. Vahim Ukubet Mahkemesinde zaman tanıdık duruşmaya vakfedilmiş sanıklar Olcay Altundağ, Bülent Özmen, Umut Balbey ve Hülya Balbey SEGBİS (Patırtılı ve Fon Bilişim Sistemi) ile katılırken, canip avukatları salonda amade bulundu. Celsede tez makamı ana hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Savcı, Olcay Altundağ ve Rüya Balbey’in amacıyla ‘Fikir birliği içerisinde hareket ederek müteselsil tıpkı şekilde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘Bir kimseyi fuhşa haydi yahut yaptırmak veya aracılık etmek yahut kayran gerçekleştirme emreylemek’ ve ‘Canavarca hisle eziyet çektirerek düşünülerek cani’ suçlarından cezalandırılmalarını istedi. Esas üzerine mütalaada Bülent Özmen ve Imge Balbey’in, Olcay Altundağ ve Rüya Balbey ile gelişigüzel akım ettikleri belirtilerek arkalama eden sıfatıyla ‘Canavarca işkence çektirerek bilerek kanlı suçundan’ cezalandırılmaları istendi. İddia makamı ayrıca Bülent Özmen amacıyla müteselsil namına ‘Fuhşa teşvik etmek’, Hülya Balbey amacıyla ise ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından da ukubet istedi. Savcı, özge tutuksuz sanıklar üzere ise aklanma talebinde bulundu. Sanık avukatları, esas üzerine mütalaaya defans alıştırmak amacıyla süre istedi.

“Yaktım amma gâvur değilim”

Celsede alay sunulan tutuklu sanık Olcay Altundağ, merhametsizce biri olmadığını savunarak, “Hayatım süresince sakız bile çalmadım ama nelerden yargılanıyorum. Başından beri istekle ikrar yapıyorum. Bırakın ölmesini yaralanmasını da istemezdim. Özler’in beni aldattığını öğrenince hoppadak biraz kez vurdum. Bayıldı sandım ve üstüne akarsu döktüm. Ego böyle aynı imansız değilim. Olur götürüp yaktım çünkü başıma ilk defa hakeza tıpkı husus geldi. Hangi yapacağımı bilemedim. Görüngü bir anda oldu. Diğerlerini dahi zırh zoruyla tehdit edip bu işin içine soktum” dedi.

Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına değişmeyen veren mahkeme heyeti, savunma için süre talebini kabul ederek duruşmayı erteledi. – İZMİR

Share: