Akut, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23. Sene Dönümünde “Nöbette”

Kontrol Kurtarma Derneği AKUT, 17 Ağustos Iri Marmara Depremi’nin 23. sene dönümünde “Nöbetteyiz” başlığıyla benzeri kol yâd etkinliği düzenleyecek. Bu çerçevede İstanbul-Değirmendere arası 115 kilometrelik bir parkurda kitlesel ayrımsız koşun yapılacak, deprem saati olan 03.02’da, AKUT İzmit Faaliyetler Merkezi’nde bire bir anma töreni gerçekleştirilecek. IVEĞEN, Değirmendere’üstelik, 1999’üstelik suya gömülen binaların bulunduğu bölgede tıpkı bile dalış etkinliği organize edecek.

AKUT, Nazik Marmara Depremi’nde yaşamını yitirenleri adlandırmak ve sarsıntı bilinci inşa etmek amacıyla ayrımsız paradigma aktiflik gerçekleştirecek. Etkinlikler, IVEĞEN gönüllüsü ve ona destek veren sporculardan oluşan 34 nefis grubun tek muttasıl gerçekleştireceği ve 16 Ağustos 2022 Saat 10.00’birlikte İstanbul Ataşehir’deki AKUT İskender Iğdır Lojistik Merkezi’nde bidayet verilecek kitlesel koşuyla başlayacak. Etkinlikler, 17 Ağustos 2022 tarihinde, mecmu 1999 depreminin saati olan 03.02’birlikte Ihtifal Töreni ile sona erecek.

Ihtifal kapsamında ayrıca, AKUT gönüllüsü Dalış Eğitmeni Yanardağ Bronz ve plonjon eğitmeni üç arkadaşının katılımı ile 16 Ağustos 2022 14.00-16: 00 saatleri beyninde Değirmendere’birlikte, 1999’üstelik suya gömülen binaların bulunduğu yerde bir dalış yapılacak.

IVEĞEN Yönetim Kurulu Başkanı Recep Şalcı, muhtemel İstanbul evet üstelik Marmara odaklı tıpkı depreme tedbir durumuyla ilişik aynı izah yaptı. Şalcı şunları söyledi:

“RİSK YÖNETİMİNE ARTIK GEÇMEMİZ GEREKİYOR. ANTLAŞMA ALEYHİMİZE İŞLİYOR: Toplum adına daha çok tüm afetler üstüne akse yönetiminden uymazlık azaltma, tedarik, anlayış ve er uyarı süreçlerinden oluşan ‘riziko yönetimine’ geçmemiz gerekiyor. Hele İstanbul amacıyla, kentsel tahavvül sürecini parçalanmamış yerine bitirdiğimizde ancak, ‘muhtemel bire bir depreme hazırız’ diyebiliriz. Büyük Marmara Depremi’nin üzerinden az daha çeyrek altın asra andıran tıpkı süre geçti. Bu müddet içre özellikle İstanbul üzere depreme hazırlık anlamında yapılanları 10 üzerinden 6 nokta kabilinden değerlendirebiliriz. Apayrı tıpkısı ifadeyle derakap yapılması müstelzim çok hareket var. Devir hala aleyhimize işliyor.

AKUT YERINE OLASI ŞIŞMAN HAREKET İÇİN KURTARMA VE MÜDAHALE PLANLARIMIZ HAZIR: Beklenen bire bir İstanbul evet üstelik bakir bir Balaban Marmara Depremi amacıyla taharri kurtarma ve müdahale gösteri planlarımız hem IVEĞEN özelinde hem üstelik millî adına hazır. IVEĞEN olarak, İstanbul Deprem Acil Kapsam ve Müdahale Planımız kapsamında öncelikle, Trakya ve Anadolu kalkışmak üzere; 2 nüsha Müstacel Buut Dalavere ekibi konuşlandıracağız. İstanbul ekibimiz dışındaki 29 ekibimizi, BM INSARAG standartlarında teşkilatlandırarak, deprem bölgesine konumlarına göre 2-10 saat içinde, zat materyal ve teçhizatı ve 3 günlük hatim ve iaşesiyle sarsıntı bölgesine anlamaklık ettirmek amacıyla tekmil hazırlıklarımız tamam.

İSTANBUL İÇİN HALA YAPILMASI GEREKEN HADDINDEN FAZLA HUSUS VAR: Amma ana dirimsel konu bu değil. İstanbul üzere ayrımsız dünya megapolü söz konusuysa ya da ülkemizin nüfusunun yüzdelik 30’unun yaşadığı ve büyüklük üretim ve ekonomisinin kalbi olan Marmara Bölgemizi konuşuyorsak; eğer binalarınız, bina stoklarınız depreme dayanıklı değilse, kül namına depreme yetişmek kavramından it canlı meze edemezsiniz. Seçme devir vurguluyorum Dünyadaki eksiksiz taharri-kurtarma ekiplerini, en son teknolojik donanımlarıyla ve tecrübeleriyle bire bir araya getirseniz de, kâr etmeyecektir. ve gine bütün vurguladığım gibi, anne hanay kurtaran, afete tedarik, kıran kültürü ve ulusal benzeri risk yönetimi stratejisidir. Hele İstanbul amacıyla, çatı stoklarımızın depreme karşı dayanıklılığı ve zelzele öncesi hazırlıklar konusunda maalesef bibi yapılması gereken çok şey var. Bunun sunma oylumlu pratik çözümü, kentsel inkılap sürecinin tamamlanmasıdır. 2018 yılında binalarla ilişkin Hareket Yönetmeliği değişti ve sonradan yapılmış binalar depreme alın dayanabilen ve İstanbul’birlikte özellikle amme binalarının yüzdelik 94’ü güçlendirildi evet dahi yeniden yapıldı. Ama bunlar tam değil. İstanbul’birlikte kentsel dönüşümler eksiksiz adına tamamlamadıktan sonradan ancak iri bire bir İstanbul depremine hazırız diyebiliriz.”

Share: