Ardahan’da depremde kötülük gören ahırların hesabına otağ ahırlar kurulacak

Ardahan’ın Göle ilçesinde 27 Eylül’üstelik meydana mevrut 5 büyüklüğünde depremin peşi sıra yıkılan ahırların namına çerge ahırların kurulması için yer tespit çalışmaları tamamlandı.

Eski taş sarman evlerin hasar gördüğü ve duvarlarının yıkıldığı ilçeye merbut köylerde, dümdar sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor.

Evlerine girmekten korkan ara sıra vatandaşlar, itici gelgel nedeniyle dışarıda kurdukları sobanın başında oturuyor, hayvanlarını dışarıda barındırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda Tarım ve Orman Müdürlüğü, AFAD ve İl Özel İdaresi ekipleri yaptığı çalışmalarla hayvanların soğuktan korunması deri ahırların kurulacağı yerleri belirledi.

Esenyayla Köyü Muhtarı Ercan Süleymanoğlu, AA muhabirine, devletin imkanlarını seferber ettiğini söyledi.

Hayvanlar için çadırların kurulacağını tamlayan Süleymanoğlu, “Şükür birçok sıkıntımızı giderdiler. Zaman üstelik kâh noktalara kurulacak dam çadırlarının kararı verildi. Yarın inşallah dam çadırlarımızda kurulmuş olacak.” dedi.

Geceyi dışarda geçiren köy sakinlerinden Rabia Altun de elan geçmiş kendileri için otağ kurulduğunu, zaman ise hayvanlara ahır verilmesi kararının alındığını rapor ederek, “Azamet yetkililerinden Tanrı razı olsun. Güzeşte Bakanımız ve diğer ilgililer geldi. Henüz önceki bize kalacağımız çerge verildi, demincek de hayvanlarımız üzere dam deri verildi. Hayvanların üstelik dışarıda kalması ağırlık oluyor. Deri ahır ile hayvanlar elan şen edecekler.” diyerek konuştu.

Share: