Artvin yerel haberi | Tbbb Yönetiminden Artvin Belediye Başkanı Elçin’e Görüşme

Türkiye Belediye Başkanları Birliği Umumi Heyet Üyesi İbrahim Çıpa ve Umumi Heyet Üyesi Mualla Özturan, Artvin Belediye Reisi Demirhan Elçin’i makamında müzakere etti.

İklim değişikliği ve alınması gereken önlemler hakkında gerçekleşen ziyarette; Türkiye Şehremaneti Başkanları Birliği Umumi Heyet Üyesi Proje Koordinatörü İbrahim Demir, projenin amacının şöyle özetledi:

“Limonluk gazlarının hastalık olduğu abuhava değişikliğine kentler büyük katkıda bulunmaktadır. BM raporlarına bakarak, acun yüzölçümünün yüzdelik 2’sinden daha azını oluşturan kentler acun enerjisinin yüzde 78’ini tüketmekte ve limon bahçesi gazı emisyonlarının yüzde 60’ından fazlasını üretmektedir.

Fosil yakıtlara bağımlı olan herif yoğunluğunun yüksek olması, kentsel nüfusları abuhava değişikliğinin etkilerine alın oldukça savunmasız kuzuluk getirmektedir.

İklim değişikliğinin insanlar ve başka canlılar üzere et kafalı dönülemez sonuçlara nöbet açmaması, sayı farkı satıh sıcaklığındaki artışın 1,5°C’nin altında kalması gerekmektedir. IPCC raporuna bakarak, toptan ısınmayı 1,5 santigrat evre ile belirlemek, enerji, yer, kentsel ve altyapı (ulaşım ve binalar karışma) ve endüstriyel sistemlerin kullanımında hızlı ve degaje kapsamlı önlemler almayı gerektirmektedir.

Diğer yandan uluslararası anlaşmalar, yaptırımlar ve ulusal hedefler önlemlerin aciliyetini birlikte ortaya koymaktadır. Global anlamda 2050 yılında karbon ruhsuz tıpkısı hayat hedeflenmekle gelişigüzel ülkemizde 2053 yılında karbon etkisiz sisteme geçilecektir.

Bu kapsamda belediyelerin İklim Değişikliği Eylem Planlarını hazırlamaları ve uygulamaları için ait ekiplerini oluşturmaları ve kapasitelerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Temiz Erke Vakfı marifetiyle hazırlanan eğitim bilimi programı ile Belediyelerin abuhava değişikliğini önleme, iklim kriziyle mebde ika eylemlerini kurgulayacak ve uygulayacak ekibin farkındalığı artırılacak ve gösteri planlarının hazırlanmasında emare olacaktır.”

İklim değişikliği ve alınması müstelzim önlemler için bir süre kardeş kardeş edildikten sonraları görüşme, kopça hediyeleşme ve çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Share: