Karadeniz’de son 2 ayda yağışlar, geçen yıla göre yüzdelik 58 azaldı

TOPTAN ısınmanın etkileriyle yağmur rejiminin değiştiği Şark Karadeniz’üstelik, haziranda 109,4 kilo yağış ile son 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, izleme eden aylar ise kurak geçti. Meteorolojik verilere bakarak, güzeşte sene temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin aynı dönemlerinde sayı farkı yüzde 58 elan beş altı yağış zımnında bölgede su kaynakları bile azaldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Bu yıl Karadeniz’birlikte çok fazla dominant olmaması, haddinden fazla ateş konvektif gök ses bora yağışların detaylı süre ve arka arkaya olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

Küresel ısınmanın etkileriyle Şarki Karadeniz Bölgesi’nde sonuç aylarda mütenakıs yağışlar, yağışsızlık tehlikesini bile yanında getirdi. Şarki Karadeniz’bile, haziranda 109,4 kilogram yağış ile sonuç 90 yılın yağış rekoru kırılırken, izlem fail aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere göre, güzeşte sene temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin bire bir dönemlerinde ortalama yüzdelik 58 daha bir iki yağışın düştüğü bölgede, kaynakları kurumaya başlayan içmece suyunda ağırbaşlılık yaşanması riski ortaya artık. Bölgede yağışların bildirme fazla etkilediği Ordu’bile, temmuz ayında 11 ilçedeki 336 noktada kayşa ve toprak kayması yaşandı. Ağustos ayında ise Rize’nin Veriş ilçesinde, Artvin’birlikte merkeze sadık Beyaz Zehir köyünde, Giresun’un Keşap ilçesinde epey çaplı başat ve heyelanlar meydana geldi.

‘KONVEKTİF YAĞIŞLAR PEŞ PEŞE OLMADI’İstanbul Ustalık Üniversitesi (İTÜ) Hava Bilgisi Mühendisliği Bölüm Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, baskın ve kuraklığın yevmi değil ötede meteorolojik davranışlar olduğunu söyledi. Kadıoğlu, bu olayların herhangi bir devir olmasının beklenmediğini kaydederek, şunları söyledi:  “Maatteessüf seçkin yağmurda baskın uyarısı verir olduk çünkü öz yataklarında çokça aşkın hatalı ve ayrıcalı iskân var. Bu sene Karadeniz’birlikte çok fazla sel olmaması, çokça keskin konvektif asuman ses boğanak yağışların uzun süre ve art arda olmamasından kaynaklanıyor. Bazen beş altı dönme baran yağar, yerey ve dereler suya doyar. Bunun peşine gelen haddinden fazla akva boğanak yağışta imdi suyu arazi ve dereler tutmaz, taşmaya başlar. Böyle şartlar sıkışık geldiği ahit öz yataklarında akarsu genleşip taşar. Öz yatağında kurgu, çatı kere varsa bunlar bile uymazlık görür. Taşkın albeni şartlarını genişlik az 500 yılda yağabilecek sunma elem yağışı düşünerek evlerimiz yerleştirmemiz, köprülerimizi ve yollarımızı yapmamız lazım. Bunları kazara yaptığımız zaman bildirme pespaye yağışlarda bile peş peşe ve sonsuz yağdığı devir başat tehlikesi oluyor. Bu de normal değil. Artık baran tahmini uyarısından artma yeğin tahmini oluyor. Herhangi Bir baran yeğin, değme fırtına tıpkı afete dönüşüyor. Bu üstelik akilane tıpkı öz değil. Bu bile yerleşimden kaynaklı bire bir uzanım.”‘YAĞIŞSIZ PERİYOT KURAKLIĞA DÖNÜŞTÜ’

Şarki Karadeniz’de bu sene haddinden fazla fazla kar yağışı olduğunu ve ilkbaharda derelerin coştuğunu aktaran Prof. Dr. Kadıoğlu, “Bu yıl Karadeniz’e çokça kar yağdı. Düzlük şeş suları sıfır yerey örtüsü güdük da olsa suyla beslendi. O yüzden ilkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, ayrımsız küşayiş sular haddinden fazla kuvvetliydi ama hoşur, gücük tıpkısı kurak periyot, kurak periyotta çabucak Karadeniz’birlikte durumu kuraklığa dönüştürdü. Şu anda fındığını yok etmek isteyenler bu işe seviniyor. Hiçbir zaman çekicilik herkesi mutlu etmez. Şu anda yağışsız periyotta sıcaklık, açlık var ama benzeri yandan insanlar fındığını kurutabiliyor. Anca aynı fazlalık tarafı var” diye konuştu.

Share: