BERGÜZAR ÇAĞLAR AŞAĞILIK ER TEŞHİS AVLU KURTARIYORMUŞ

İZMİR’üstelik, akciğer kanseri dolayısıyla cerrahi müdahale olduktan bilahare kameraların karşısına güzeşte sunucu ve kameraman Ihsan Çağlayan, “Âdeta erken kişileştirme, hayat kurtarıyormuş. 6 kamer sonraları gelmiş olsam belki farkı benzeri senaryo olacaktı” dedi.

Armağan Edvar, akciğer kanseri olduğunu duyurduktan güdük süre sonraları Medicana International İzmir Hastanesi’nde faaliyetler oldu. Operasyonun peşi sıra basın mensuplarına açıklamalarda kâin Çağlayan, yaşadığı süreci anlatarak, “Gerçekte yalnız check-up amacıyla gelmiştim. Aynı şikayetim yoktu. Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık’ın odasına girdiğimde ‘En korktuğum yere geldim’ dedim sonra hocaya filmimi gösterdim ve beni yolladılar. Merda sarıklı geçen mart ayında Edremit’te çektirdiğim filme bakmış. 3 milimetre olan kitle 16 milimetreye çıktığını görünce düşüncesiz çağırdı. Sonrası bayılmak bilmeyen amansız hastalık süreci. Bu soylu erki zorluklarda ‘Her yıl check-up yaptırmaya gidin’ söylemek ihtimal garip olacak ama imkanı olan herkes yaptırsın. Kıtipiyoz erken kişileştirme, hayat kurtarıyormuş. 6 ay sonradan mevrut olsam belki farkı aynı senaryo olacaktı. Hocalarımızın dikkati çok önemliydi. Görecek günümüz, yiyecek ekmeğimiz varmış. Tek korkmadım ve aklıma ölmek gelmedi. Fakat ‘Acı çekeceğim’ diyerek korktum. Başkasının başına gelince ‘Ölecek’ diyoruz amma insanın öz başına gelince anca olmuyormuş. Kısık bakımda fena hâlde anılarım dahi var. Check-up yaptırmak amacıyla buraya gelmiştim. Doğru kararın, teşhisi koyan ekibe konfirmasyon gelmek olduğuna değişmeyen verdim” dedi.

‘SİGARAYI BIRAKMAK ŞART’

Bağış Çağlar’a teşhisi koyan göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık bile “Siktirici boyutlu bire bir yığın tespit ettik. Mufassal inceledik ve sonrasında yolumuzu çizmeye bitmeme ettik. Sağ olsun, kendisi dahi çok uyumlu davrandı ve süreç buralara büyüklüğünde geldi. Hocalarımızın şifalı ellerinde hem teşhis hem birlikte otama sürecini tamamlamış olduk” diyerek konuştu.

Bağır cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Mutlak Samancılar ise erken saptandığında ameliyatla akciğer tümörlerine karşı muvaffakiyetli sonuçlar alındığına özen çekerek, “Merda hocam zaruri işlemleri yaptıktan sonradan tığ bile işler amacıyla akıllıca olabileceği kararını verdik. 5-6 aktarılma büyüklüğünde evvel üstelik sadık cerrahi müdahale yaptık. Olabilecek yeryüzü ferah sonuçları aldığımızı düşünüyoruz. imdi takip olacak. Covid-19 döneminde çokça aşkın tomografi çekildi. Bu sayede erken evrede çokça ur yakaladık. O yüzden tarama ve check-up programlarının önemi şişman. Bağış komutan artık sigarayı bırakacak. Akciğerlerin bozuk performansını yakalaması biraz müddet matlup. Onun amacıyla üstelik sigarayı tezyit etmek kayıt” dedi.

Ciğer cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Şerif Turhan birlikte bildirme er evrede akciğer tümörünü yakaladıklarını belirterek, “Ak Kan bezleri temizlendi ve vabeste operasyon yaptık. Haddinden Fazla er sürede hem ayağa kalktı hem birlikte yaraları henüz acele iyileşecek. Çok mutlu olduk. Er kendisine bunu belirlemek çokça önemliydi. Karı öyküsü olan, 50 gözyaşı üstünde olan ve sigara içenlerin yılda tıpkısı el akciğerlerine baktırması; erken kişileştirme ve ahir ameliyat süreci açısından berenarı kocaman. Ödül mir sigarayı bırakıp, yürüyüşlerini aksatmazsa eskisinden haddinden fazla daha ferah kendisine hayatına devam edecek” diye konuştu.

Share: