Hazine ve Maliye Nazır Yardımcısı Antlaşma, TÖDEB Umumi Merkezi açılışında konuştu Açıklaması

Hazne ve Maliye Icra Vekili Yardımcısı Misyon Zaman, Türkiye’bile hararetli tıpkı mali sistemin olduğunu belirterek, “Finansal kesimin önümüzdeki dönemde tümüyle olabildiğince çokça elan fevk akıllıca gideceğine inancım bayağı haddinden fazla işlek. Makro, kritik zamanları dahi inşallah atlattık.” dedi.

Ahit, Türkiye Ifa ve Elektronik Mülk Kuruluşları Birliği (TÖDEB) Genel Merkezi’nin açım töreninde konuştu.

Zor tıpkısı yıl geçirildiğini, Türkiye’nin 100 milyar doları aşan bir erke faturasının olduğunu aktaran Ant, “100 milyar dolar söylemek bambaşka ülkelerin dış tecim hacmi söylemek. İthalatı, ihracatı eylemek. 100 milyar dolar civarında tıpkı enerji faturası ödedik. Şu ana kadar 85’in üzerinde amma yılın kapanışı hakeza. O birlikte yılın başında ‘Böyle benzeri erke faturası ödenemez. Doğalgaz fiyatları 3 bin 600 dolara gitti. Nasıl olacak, bittabi ödenecek?’ Onu dahi ödedik.” ifadelerini kullandı.

Antlaşma, cari boş konusuna da değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yıl akan celi beklemiyorduk ama doğalgaz, petrol fiyatları ikisi bedaheten yukarı gidince, sonra kavga, emtia etkisi ki akan fazla bekleniyordu piyasada birlikte hoşur birlikte olsa. Benzeri de hatalı ayrımsız fehva kullanılıyor ‘Cari bulutsuz elbet finanse edilecek?’Aslında cari vazıh finanse edilen bir kavramdır. Yani zaten akçalanmış edilmiştir. Onu dahi finanse ettik yılı bitirirken. Bu başarılar hepimizin başarıları. Bu neyi gösteriyor? Türkiye’da yoz tüvana aynı finansal sistem var. Ego gururla anlatıyorum. Bizim bankalarımıza bakın. Geri İstanbul’daydım. Ağyar vardı. Türkiye’birlikte söz gelişi banka bakıyorlar. Diyor kim ‘Batı, Avrupa sistemine bölgede kilolu rakip olacak biricik ülke Türkiye.’ Başka bir yerde benzeri şeyi bulamıyorsunuz. Finansal kesimin önümüzdeki dönemde yalnızca oldukça haddinden fazla daha üst akla yatkın gideceğine inancım aşağı çok hararetli. Majör, eleştiri zamanları üstelik inşallah atlattık.”

Erek Zaman, finteklerin önemine belen ederek, “Kaynak ve Maliye Bakanlığı namına finteklerle ilgili görüşümüz şu; geliştirilmesi için elimizden ne geliyorsa fora etmek zorundayız. Ne ihtiyaçları varsa yolmak zorundayız. Ne gerekiyorsa üstelik tedarik etmek zorundayız. Tıpkısı şekilde ilişkin mecbur kuruluşların üstelik herhangi bir toplantımızda bunu muhakkak dikkate almalarını kendilerinden direnerek rica ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde hisse senedi birliğimiz henüz fazla artacaktır.” diyerek konuştu.

Mali mimarlık üzerine bazen değişiklikler düşündüklerini, bunlar içerisinde yeniden fintekleri güçlendirecek, yaşamlarını kolaylaştıracak bazen amal da tahsis etmek istediklerini dile getiren Ant, sektörden gelişigüzel zaman önerilere kilitsiz küreksiz olduklarını, TÖDEB ile koordinasyonlarını azami sevide tutacaklarını sözlerine ekledi.

“Mali sistemde oyuncu çeşitliliğinin artmasından memnuniyet duyuyoruz”

Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkan Yardımcısı Muhammet Erişen dahi bankaların mal sektörünün bildirme önde mevrut aktörleri olsa de vezneci dışı kuruluşların da mali sistemde üstlendikleri rolün, icra ettikleri faaliyetlerin ister finans sektörü gerekse birlikte dijitalleşen dünya amacıyla çok yetişkin olduğunu ve bunu yakından strateji ettiklerini söyledi.

Erişen, “Anlamsız el altında mali sistemde aktör çeşitliliğinin artıyor olmasından bile gine kurum olarak memnuniyet duyuyoruz. Birbirinden müstakil gibi görünse üstelik para sektörü için cemi aktörlerin aksiyon birliğinin çok kebir olduğunu ve esasta cemi aktörlerin birbirleriyle angajmanlı ve birbirlerini destekler nitelikte olması gerektiğini antrparantez vurgulamak isterim. Biz hava olarak başta bankacılık sektörümüz ve aranjman alanımızdaki şirketler girmek amacıyla yekpare kuruluşlarla teşrikimesai ve koordinasyon içerisinde olduğumuzu ve herhangi bir konuda sizlere kapılarımızın bulutsuz olduğunu tefhim etmek isterim.” ifadesini kullandı.

TÖDEB Yönetim Kurulu Başkanı Zihin Bilgetekin üstelik bu sene mevzuat değişikliklerin deniz gösterdiği, dolayısıyla sektörün bakir mevzuatlara uyumunun ehemmiyet sunma ettiği aynı dönme olduğunu, nedeniyle kontak kendisine kamu otoriteleri ile degaje bildirişim ve çalışkan koordinasyon kurulmasını odaklarında tuttuklarını söyledi.

Bilgetekin, “Bundan ahir süreçte bile eskimemiş mevzuatlar kapsamında doğabilecek gereksinimlerin karşılanmasına ve uygulamada karşılaşılabilecek aksamaların giderilmesine müteveccih çözüm önerilerinin geliştirilmesi noktasında üyelerimiz ile alay malay çalışmalarımıza devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: