Bronz Soyer, İzmir’de İktisat Kongresi Düzenleyeceklerini Açıkladı: “Türkiye’nin Geleceğine Işık Tutacağız, CHP İktidarında Yolumuzu Aydınlatacak”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP’nin Seferihisar’daki kıymetlendirme toplantısında, İzmir’birlikte iktisat kongresi düzenleyeceklerini açıkladı. Soyer, ” Türkiye’nin geleceğine mum tutacağız ve CHP iktidarında elinde bulunduracağı bu vesika, bilgi ve belgeleri, yolumuzu aydınlatacak ulama olarak değerlendiriyoruz” dedi.

CHP’nin İzmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlediği TBMM 27. Devir 5. Mücahede ve Kıymetlendirme Toplantısı bugün başladı. İki ahit sürecek toplantının açış konuşmalarını, CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer ve CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, İzmir’de ekonomi kongresi düzenleyeceklerini açıkladı ve “Gerçekte yüzüncü yıllarda mutlaka, yeni aynı yüzyıla girerken geçmiş yüzyılla ilgili benzeri değerlendirme yarmak gerekir. Tarihe bakmayı az buçuk araba kullanırken nezaret aynasına bakmaya benzetiyorum. Kazasız, belasız ati gitmek amacıyla kesinlikle ara sıra nezaret aynasına benzemek gerekiyor. Bizim üstelik ayırmak istediğimiz özdek bu aslıda, İktisat Kongresi’nin yüzüncü yılı vesilesiyle” dedi.

Soyer, Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulurken planlı İzmir İktisat Kongresi’nin tarihinden bahsederek şunları söyledi:

“Dört ayrı kadro yerine toplanılıyor; işçiler, çiftçiler, tüccarlar ve sanayiciler. Tığ da ince çalışmalardan bilahare Sayın Genel Başkan’ımızın onayı ve Sayın Faik Öztrak, Sayın Selin Sayek Böke ve Sayın Fethi Açıkel hocalarımızın rehberliği ile bu süreci başlattık. 10 Ağustos’ta işçi ve maraba buluşmalarının ilkini tamamladık, 23 Ağustos’ta tacir ve sanayici buluşmalarını gerçekleştirdik. Önümüzdeki zaman dilimi içre dört ayrı grupla buluşmaları sürdürüyor olacağız. Dört masada ortaya sâdır verileri akademisyenlerle tartışacağız. Bunlar, Birbirimizden Razıyız Masası, Tabiat Masası, Devir ve Ati Masası olacak.

İkinci safhasına başladığımız bu süreçte iki de ilavemiz olacak. 100 yıl evvel yapılmayan iki yurttaş forumu düzenliyoruz. O zaman yoksuz girişimciler, inovatif tasarımcılar, bilcümle bunların içine gireceğiz. Gençlerin ve kadınların bile söz hakkı olacak. İki ayrı yurttaş forumu düzenleyeceğiz. Akdeniz Yerel Yönetimler Forumu düzenleyeceğiz. Bu politikaların oluşmasıyla ilişkin arsıulusal boyutlarını değerlendirecek dayanak fotoğraflamak istiyoruz.

Bu dip umutsuzluk, ati kaygıları ortamında, bugünün siyasal ikliminde gelecekte oluşturacağımız politik kararlara dayanaklık etmek yapılanma edecek talepler, beklentiler ve çözüm önerilerini gündemimize getirmiş olacağız. Türkiye’nin geleceğine çırağ tutacağız ve CHP iktidarında elinde bulunduracağı bu belge, hikmet ve belgeleri, yolumuzu aydınlatacak yardım olarak değerlendiriyoruz.”Share: