CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin kadro toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Garaz Türkiye’yi mübalağa etmek, bu ülkeye huzuru tefhim etmek. O yüzden kimi zaman sorarlar, ‘Efendim ne oluyor, altında bambaşka tümen var mı, üstünde başka parti var mı, namevcut bilinmez parti var mı?’ Bunların tüm berrak ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, hep safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda planlı partisinin ekip toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk kez sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi mutlak getireceğini ifade etti.

Gençlerin kamu hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Hep beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimse kimsenin inancıyla kimliğiyle dirim tarzıyla savaş etmeyecek. İnsanı adam yerine göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle gençler, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, biricik isteğim sakın ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların doğrulamak zorunda olduklarını ifade fail Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak üniversite yurtlarına ilişkin sorunların olduğunu, kudret olduklarında daraç sorununu bir yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilgili afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın büyük tıpkısı istihsal üssü olduğunu söyledi. Evvelce 5 misil tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Buradan boş ve kesin söylüyorum, Allah talih değer kudret olduğumuzda, aynı hafta içinde o Tank Palet Fabrikası’nı alacağım büyük ordumuza motamot iadeli edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, nüfuz olduklarında bire bir hafta içerisinde askeri hastaneleri da et kafalı alarak Türk ordusuna reddetme edeceklerini belirtti.

“Herkesin huzur içerisinde yaşadığı bir Türkiye nesir edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşparmak Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını anlatım etti.

Kılıçdaroğlu, “Tığ bunlar gibi değiliz. Bulunmayan efendim, ‘Ben geliyorum, bulunmayan tezce geleceğim, yok ayrımsız sabah gelirim…’ Merhum Ecevit hangi dedi? Çeri gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar nehiy edildiğinde 50 sefer söyledim, işgal ediliyor, Lozan Antlaşması’na mugayir yapılıyor bilcümle bunların hacısı hocası. Tık çıkmadı. Şimdi ruzname iktisat, budun kenef vaziyette evet. Oturuyor, ‘Vay ben gelirim, bak aynı akşam gelirim, yok yarın sabah gelirim.’ Sana davetiye mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz bulunmayan. Şevket hakeza yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Çap liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin bire bir antlaşma ülkenin sorunlarına eş geçmek manasına geldiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

” Şarki Akdeniz’de gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Küçük Asya kesimi var, İsrail, Filistin var, sistem var. Türkiye ile Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti namevcut, münasebet yok? Şark Akdeniz’in tıpkısı tarafında Mısır var, sair tarafında tığ varız, iki iri ihtişam. Niçin cenk ettik biz Akdarı’la? Hangi gerekçeyle çarpışma ettik. Bana bir Cenabıhak’ın kulu çıkıp mantık bir cevap verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Şevket yönetemedikleri üzere şehir bu ağıl geldi amma Cenabıhak kader ederse devleti yeniden inşa edeceğiz. Hak, dostluk, beraberlik konusunda inşa edeceğiz. Herkesin yaşayış içerisinde yaşadığı Türkiye’yi nesir edeceğiz.

Bunlar diyor ya ‘Tığ milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk kez, aynı hükümet kendi toprağından kaçtı, öz bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Deminden bana dönüp diyorlar ki, ‘Tığ milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Biz olsak hangi olurdu onu bile söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, icabında hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Tanrı talih ederse kuvvet olduğumuzda ilk benzeri hafta içinde hangi pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada baştan dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin eski yerinde yeniden dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların tüm bariz ve açık söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın önemli konumda bulunduğunu ve lojistik üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Büyük sanayi kuruluşları, denizle bağlantısı var, kişmiri yolu çokça dinamik, demir hat zıkkım daha üstelik tüvana hale getirilebilir. Bura istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma tığ Türkiye aşığıyız. Biz hiçbir ayrım yapmayız. İster Hakkari’dahi lüzumlu Diyarbakır, ister Bingöl, lüzumlu Edirne’birlikte, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’dahi nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu sıfır herkesin başımızın üzerinde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokratlık, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması konusunda anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

” Herhangi Bir birimiz bir tane tek Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar saat gibi çalışacak ama zamanı akilane gösteren bire bir saat kabilinden. Bundan tehlikesiz olmanızı isterim. Hiçbirimizin özel bir beklentisi, amacı namevcut. Hedef Türkiye’yi abartmak, bu ülkeye huzuru yayımlamak. O yüzden kimi vakit sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında eksantrik tümen var mı, üzerinde ayrıksı fırka var mı, yok meçhul parti var mı?’ Bunların kâffesi kemiksiz ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, hepsi safsata. Herhangi Bir birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi elbette yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 lider altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı uran üssü haline getireceklerine işaret eden Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve fikir vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: