“Çıpa Pres” sanıklarının bilge karşısına çıkacağı çağ muhtemelen oldu

Demir polat sektöründe paravana şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik planlı “Demir Pres” soruşturmaları kapsamında açılan davaların tarihi belli oldu.

Buna bakarak cürüm örgütü kurucusu olduğu sav edilen Erol Domestik’in üstelik aralarında bulunduğu 17 sanıklı geçmiş ülkü, Ankara 21. Yavaş Ceza Mahkemesi’nde 23 Kasım’da görülecek.

Aynı soruşturma kapsamında 46 sanıklı ikinci davaya ise Ankara 33. Gösterişli Ukubet Mahkemesi’nce 18 Kasım’da başlanacak.

17 sanıklı geçmiş ülkü

İddianamede sanıkların, demir polat sektöründe elektrik gösteren ve kazançlı sıkıntıya sakıt fabrikaları baştan işler arkaç getirileceği vaadiyle devraldığı, piyasadan kütük demir alıp bu fabrikalar aracılığıyla piyasaya sürdüğü, bu süreçte tahakkuk fail Mülhak Derece Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattığı belirtiliyor.

Bu kapsamda sanıklar Erol Yerel (Eşrefoğlu), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demirel’in, “cürüm örgütü kurmak”fecir 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”tan 5’er yıldan 17 sene 6’şar aya ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline tutmak” suçundan ise 8’er aydan 5 yıl 3’er aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “yanlışlık örgütüne üye girmek”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak” suçlarından 7 yıl 8 aydan 26 sene 9 taban, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Tutkun Fırat Ekşioğulları’nın, “yanlışlık örgütüne üye tutmak”tan 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi temenni ediliyor.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla gelişigüzel örgüte arkalama” suçundan sanıklar Alperen Şengül, Ayten Yerel, Berat Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül ve Salih Evcil’in da 2 yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

46 sanıklı ikinci sevgili

Ankara 33. Kırıcı Ceza Mahkemesinde görülecek ikinci davanın iddianamesinde de paravan şirketler üzerinden piyasaya hamile miktarda çipo satan sanıkların, bu işlem karşılığında fatura kesmedikleri gibi ödemeleri elden alıp düzme faturalarla devleti zarara uğrattıkları aktarılıyor.

İddianamede kayran verilen idrak müfettişleri raporuna bakarak, şüphelilerin bu yöntemle 1 bilyon 436 milyon 81 bin teklik kamu zararına hastalık olduğuna bel ediliyor.

“Örgüt kurucusu” olmakla suçlanan Hüseyin Eryılmaz ile “örgüt yöneticisi” oldukları tez edilen Hulusi Belgü, Mustafa Kırsaç, Yenmiş İzgi ve Soner Eryılmaz’ın 4 yıldan 8’er yıla, “yanlışlık örgütü kapsamında zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”fecir 10 yıldan 35’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklar Ahmet Halas, İhsan Göymen, Yılmaz Altunbulak, Serkan Peker, Tahir Toygar Özdöl, Hatice Başaran, Rıdvan Bulut, Hasan Soydan, İbrahim Halil Kaya, Istem Açıkgöz, Gökay Demirel ve Fatih Harman’ın “yanlışlık örgütüne organ tutmak”tan 2 yıldan 4’er yıla, “cürüm örgütü kapsamında zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik ayyarlık”tan 10 yıldan 35’er yıla büyüklüğünde hapishane cezasına çarptırılmaları kâm ediliyor.

Sanıklar Muhammed Iktidar Cenup ve Bekir Eryılmaz “cürüm örgütüne üye olmak”fecir 2 yıldan 4’er yıla, Hüseyin Demirel, Muhsin Eryılmaz ve Tamer Uslucan’ın ise “cürüm örgütüne arkalama”dan 2 yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi isteniyor.

Mehmet Daşçi, Ahmet Bircan, Haydar Erdoğan, Duran Ünal, Melih Meriç, Güç İnsan, Harun Yiğit, Bahir Satılmış ve Hasan Kağan Uysal’ın, “suç örgütü kapsamında zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik ayyarlık”fecir 10 yıldan 35’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları irade ediliyor.

Sanıklar Serkan Aykaç, Özcan Tayınlamak, Mehmet Koca, Turgut Denizoğlu, Necmi Sürgüveç, Osman Çil, Havva Sarı, Ağızcıl Çil, Sağlıklı Güçlü, Topluluk Adil Boyacı, Idareci Yüksel, Osman Aldatma, Burhanettin Tür, Musa Eşma ve Nurettin Bingöl’ün, “amme kurumlarına müteveccih dolandırıcılık”fecir 4 yıldan 10 yıla büyüklüğünde cezaevi ve “suçtan elde edilen gelirin iki allahsız büyüklüğünde adli dünyalık cezasına” mahkum edilmeleri isteniyor.

Share: