Diyarbakır’da vatandaşlar, Uğur ilçesinde mevcut tarihi Anzele suyunun turizme kazandırılmasını istiyor

Talih ilçesinde mevcut ve Duayen Çelebi’nin Seyahatname’sine laf olan tarihi Anzele suyunda, değişik balık türleri ortaya çıkmaya başladı. Hele Diyarbakır’ın yaz aylarındaki kavurucu sıcağından kurtulmak için çocukların serinleme ‘havuzu’ olarak bildik tarihi Anzele suyunda balıkların ortaya çıkması çevredeki vatandaşları heyecanlandırdı. Şanlıurfa’dahi mevcut Balıklıgöl’ü andırmaya başlayan Anzele’ye mevrut belde halkı, burada balıkları aldatmak atarak beslemeye başladı.

15. YÜZYILDA YAPTIRILMIŞ

Konu ile ilgili İhlas Bili Ajansı muhabirlerine açıklamalarda kâin Diyarbakır Hars, Turizm ve Musiki Derneği Umumi Heyet Başkanı Kenan Aksu, yapının 15. yüzyılda dönemin Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan yoluyla yaptırıldığını söyledi. Katarakt yerin, “Hasan padişah tekkesi”, “Derviş tekkesi” ve “Balık Tekkesi ile zaviyesi” yerine da bilindiğini belirterek, bir zamanlar alanda mescit, dipdam ve külliyelerin olduğunu kaydetti.

TEDAVİ AMAÇLI KULLANILIYORMUŞ

“Külliyelerde fırın, kalmak amacıyla yerler ve tapınma üzere mescit varmış” diyen Katarakt, “Gine o dönemde Duayen Çelebi’nin Seyahatnamesinde buranın alaten ve humma hastalığında otama amaçlı kullanıldığı söylenmektedir. Suyun içindeki balıklar tedavi amaçlı çıkacak, o yüzden ‘Balıklı Tekkesi’ yahut ‘Balıklı Göl’ namına bile bilinmektedir. O dönemden bugüne kadar on paralık kesilmeyen mahiyet suyu, nereden geldiği mahsus sıfır ayrımsız yerdeyiz. Çocuklarımız, gençlerimiz yazın yüzme gayeli bu bezgi havuzunda faydalanmaktadırlar. Aldığımız bilgiye göre, buranın Balıklı Göl üzere haddinden fazla fena hâlde tıpkısı tesisle süsleneceğini ve bizim verdiğimiz projelerde suyun şehrin içinde gezebilecek kadar faal bir suyu olduğunu söyledik. İçinde sürekli etken balıkların olduğu ve insanların buraya turizm amaçlı geleceği aynı düzlük kendisine hesap ediyoruz” dedi.

“DİYARBAKIR’DA 130 ADET ÇEŞME VAR”

Kayran üzere kamulaştırma kararı alındığı bilgisi olduğunu belirten Katarakt, “Etraftaki gecekondular kamulaştırılıp buraya haddinden fazla domuzuna bir Balıklı Göl şeklinde yapılış olarak kazandırılması düşünülüyor. Aksakal Çelebi’nin Seyahatnamesinde yazdığı, Diyarbakır’daki kaynaklar kenttin içre doğduğu için bu şehir düşmanlar tarafından nehiy edilemedi. Eğer kim, su kaynakları hariç olsaydı keserlerdi ve şehir tez alınırdı. Gine Evliya Çelebi Seyahatnamesinde buranın önemini anlatır ve Diyarbakır’birlikte 130 skor çeşmenin olduğunu, bizde çocukken seçkin mahallede tıpkısı kastal vardı. Bunlarda ağız ağıza saf suydu. Şu suda tertemiz ve içilebilir tıpkı su. Bunun değerlendirilmesini istiyoruz. Bunun kabilinden Diyarbakır’üstelik kaynaklar sular var. Küppeli, Dingilava havuzu ve şu an üstleri merbut. Sesleniyoruz, onların üstünü birlikte açın. O kadar iyicene sular boşa gidiyor ve dünyada böyle tıpkısı işaret namevcut. Maatteessüf kullanamıyoruz ve yapılmıyor” şeklinde konuştu.

Share: