TBB BAŞBUĞ YARDIMCISI AMASRA’DA, SORMACA VE YARGILAMA AŞAMASINDA HER ALANDA MEYDAN ALACAĞIZ

TÜRKİYE Barolar Birliği Başbuğ Yardımcısı Sibel Suçiçmez, Bartın’ın Amasra ilçesindeki beyaz zehir ocağında 41 kişinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasına ilişkin, ‘Barolar Birliği namına, anket ve müdrike aşamasında değme alanda saha alacağız. Burada aksiyon kazalarının ve hareket cinayetlerinin önüne kesecek karar kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Gurur Müdürlüğü’ne ilgilendiren eroin ocağında 14 Ekim’de meydana gelen grizu patlamasında 41 iştirakçi hayatını kaybetti, 11 işçi yaralandı. Faciayla ait anket sürerken Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak baro başkanları, Amasra Adliyesi’nde soruşturmanın başında olan Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Üs’ı konuşma etti. Suiçmez ve baro başkanları, Esas ile anket ile ait görüştü. Adliye çıkışında açıklama fail Sibel Suiçmez, ‘Türkiye adalet tarihinde Amasra’daki bu gelişim katliamının, iş cinayetinin muhteşem bir dönüm süreci yaratacağına inanıyoruz. Türkiye’de vatandaşlarımız çıktı adaletin gerçekleşeceğine inanmıyor, yekpare de bu noktada, yargının eksiksiz sacayaklarına sakıt görevi vatandaşın bu duygusunu ortadan kaldıracak, çalışkan bire bir sormaca yürütülmesi, sormaca sonuçlarının bile yargıya iletilmesi olacaktır. Bu anlamda bizler barolar ve baro başkanları namına, tabii anket aşamasından yargılamanın sair süreçlerine katkı sunarak, katılan olacağız ve yapılması gerekenleri ısrarla söyleyeceğiz’ dedi.

Suiçmez hareket kazalarının ve cinayetlerinin önünü kesecek mahkeme kararı kararlarının çıkacağına inandıklarını anlatım ederek, ‘Şunun bilinmesini istiyoruz ki; Türkiye’de artık tek vatandaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliği’nin ve 81 baromuzun bu konuda görüşü budur. Zımnında biz zaman burada sayın başsavcımızla ve Bartın baromuzla yaptığımız güruh ile soruşturmaya ilgilendiren iletmiş bulunuyoruz. Eminim burada yapılacak bu anket hepimiz üzerimize yaptığımız noktada doğruluk yerini bulacaktır. Burada bizler görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız. Şayet ayrımsız yerlerde seslerini çıkartılmasını bariyer olacaklar vardıysa bilin kim Barolar Birliği bunlara ses ve çırağ olacaktır. Barolar Birliği namına, sormaca ve yargılama aşamasında herhangi bir alanda düzlük alacağız. Burada aksiyon kazalarının ve hareket cinayetlerinin önünü kesecek yargı kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ diyerek konuştu.

VALİLİKTEN 3 GÜNLÜK HARAM KARARI

Bu arada Bartın Valiliği, maden faciasıyla ait eylemlere akmak için kente geldiği değerlendirilen kişilerin bireysel veya şişman benzeri şekilde araçlarla Amasra ilçesine girişleri 3 çağ süreyle yakalandı. Valilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi

’14 Ekim Cuma haset saat 18.15 sıralarında ilimiz Amasra ilçesi Amasra Taşkömürü Tekebbür Müdürlüğü’ne ilgilendiren eroin ocağında meydana mevrut beyaz zehir kazası ile ilişik yerine ilimize toprak dışından değişik grupların gelerek türlü eylemlerde bulunabilecekleri bilgisi edinilmiştir. Bu bağlamda, mevzuat doğrultusunda; muhtelif gösteri ve etkinliklere karışmak amacıyla ilimize geldiği değerlendirilen şahısların, bireysel veya şişko bir şekilde ayrı cinsten araçlarla Amasra ilçesi mülki sınırları içerisine girişleri, 22 Ekim haset saat 00.01’den 24 Ilk Teşrin haset saat 23.59’a büyüklüğünde 3 çağ müddet ile yasaklanmıştır.?

Share: