Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde kerem aracılığıyla üretilen kestirmece 19 milyon sazan çocuk akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin topluluk olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına iri önem verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, gölet ve akarsularda ayrımlı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve bağırsak sularda 380 tür olduğunu, kestirmece 100 türün dahi ticaretinin yapıldığını tabir ederek, “Nezaret adına balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza serencam 20 yılda 10,2 milyar teklik Türkiye genelinde ÖTV’siz mazot desteklemesi yaptık. Tıpkı şekilde Türkiye’üstelik yetiştiricilik fail üreticililerimize 7,2 bilyon liralık ve sair desteklerle bu arada sonuç 20 yıl içerisinde 18,2 bilyon lira bindi verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman de Türkiye’nin, su kaynakları bakımından dahi çok büyük imkanlara cemaat olduğunu belirterek, Keban Su Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, bitişik 11 ile bile dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Yüksek Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden azami düzeyde müstefit olmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları semirtmek amacıyla mülk ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını ifade etti.

Kılıç, 14-15 Kasım’birlikte Keban Barajı’nda sportif kapan balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Münevver, okuduğu duanın ardından 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Törende henüz sonradan sembolik adına 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde çocuk balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar üzere Keban Baraj Gölü’nde “Evinize anlı şanlı geldiniz” bağlanmış ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Cingöz Komutanı Mümessil Miralay Hedef Evren, İl Güvenlik Müdürü Büyüklük Başat, Keban Belediye Komutan Vekili Osman Erdoğan dahi katıldı.

Share: