Emekli oldu, yeniden de ormandan kopmadı

İzmir Orman Kesim Müdürlüğünde işyar kendisine çalışırken 2011’de tekaüt olan 61 yaşındaki İbrahim Ağababa, ormanlarda işçi kendisine çalışmaya devam ediyor.

Artvin’de doğan ve 1984 yılında kazandığı sınavla önceki Erzurum’da daha sonra da Eskişehir Orman Ağaçlandırma Okulunda eğitim bilimi gören İbrahim Ağababa, İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne sınırlanmış Ağaçlandırma Şefliğinde 1986’de vazifeli olarak göreve başladı.

İzmir’in eksiksiz bölgelerinde etkin Dede, 2011’de zahmetli oldu.

Evli ve 3 bala babası olan İbrahim Ağababa, emekli olduktan sonraları bile iştirakçi namına amut ağaç çalışmalarına katılmaya bitmeme etti.

“Ağaç inşa etmek huzur veriyor”

İbrahim Dede, AA muhabirine, İzmir ve çevresinde dikme dikim döneminin mabeyin ayının ortasında başlayıp gücük ay sonuna kadar sürdüğünü, martta üstelik fidanların diplerinin çapalandığını belirtti.

Emekli olduktan bilahare 1 yıl büyüklüğünde evde oturduğunu fakat bunun kendisine sayrılık verdiğini tabir eden Dede, ormandan kopamayacağını anlayınca ağaç dikme işine işçi kendisine devam etmeye değişmeyen verdiğini söyledi.

Ömrü yettiğince çalışmaya devam edeceğini ifade fail Ağababa, “Evde bulunmak bana tutku veriyor ama direk inşa etmek, ormanda çalışmak geçim veriyor. Onun için devam ediyorum. Ailem ‘yeter’ diyor ama ego bırakamıyorum. Bu işi bırakırsam ömrüm kısalır, ihtimal bilemiyorum, gereksiz durmaktan çor kaparım.” dedi.

Dikim yaptığı yerlerdeki ağaçları “evladı” kabilinden gördüğünü vurgulayan İbrahim Ata, “Gelişigüzel çama sevinirim ama öz diktiğimi görünce alelacayip seviniyorum. Aynı adam rastgele evlada sevinir ama kişi evladına bambaşka sevinir. Elbette bu şehir için bu azamet amacıyla kim aynı ağaç dikerse Tanrı ondan razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Share: