EYT Aralık’ta tamamlanıyor

Ankara’da Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlara (EYT) ait hal trafiği hızlandı. EYT Platformu üyelerinden oluşan tıpkı heyet, önceki çevrim SELIM Öğür Takım Başbuğ Vekili Mehmet Güvenli Akbaşoğlu ve MHP Takım Başkanvekili Erkan Akçay ile görüştü. EYT düzenlemesindeki beklentilerini anlatan EYT Platformu üyeleri, dün dahi Mücahede ve Sosyal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin ile tıpkısı araya gelerek EYT’nin bu yılın sonuna kadar çözülmesi üzere meze aldı.

Türkiye Gazetesi’nin haberine bakarak, heyette düzlük düzlük Bolu, Düzce, Sakarya EYT Dernekleri Başkanı ve EYT Platformu Üyesi Mehmet Ulvi Polat, “Önceki zaman ADALET-İŞ Konfederasyonu ve TÜRK-İŞ Konfederasyonu ile görüştük, desteklerini aldık. Antrparantez, SELIM Parti Kol Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve MHP Kadro Başkanvekili Erkan Akçay ile benzeri araya geldik. Biz dahi EYT içerisinde bulunan, stajından Aylık Bağlama Oranına (ABO), eş tevellüt borçlanmasından Rabıt-Kırat prim borçlanmasına büyüklüğünde bilcümle konuları anlatarak bu işin çözümünü dile getirdik. Görüşmelerimiz çokça müspet geçti” dedi.

Say ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilim Adamı ile yaptıkları görüşmeyi da anlatan Polat, “EYT Platformu yerine, Icra Vekili Bilimci’e mağduriyetlerimiz anlatıldığı şümullü dosyamızı sunduk. Sayın Bilgin, basında sâdır formüllerin hiçbirinin masada olmadığını ve kendilerinin her açıklaması bulunmadığı halde yanlış bilgilendirmeler yapıldığını söyledi. Bu konuda 3 milyon yabanlık bire bir kıygın kesimin olduğunu, bunların 2 milyonunun 4A statüsünde, artan 1 milyon kişinin birlikte farklı statülerde olduğunu belirtti. Çözüm noktasında ise sürecin aynı noktaya geldiğini ve özellikle bütçe görüşmeleri sonrasında EYT’nin masaya yatırılıp konunun taraflarıyla görüşüldükten sonraları çözüme kavuşturulacağını tabir etti. Vekil Koca, meyan ayı içerisinde banko konunun çözüleceğini dile getirdi. Bakan Bilgin’in sözleri, EYT’liler amacıyla ayrımsız müjdedir. EYT, iktidarın gündeminde ve meyan kocaoğlan içre çözüleceği beyninde” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: