İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Göle’de depremden etkilenen köylerde tetkik yaptı Açıklaması

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Ardahan’ın Göle ilçesinde salı günü meydana mevrut 5 büyüklüğündeki depremden etkilenen köylerde incelemelerde bulundu.

Çataklı, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve Ardahan Valisi Hüseyin Öner ile depremden etkilenen köylerde incelemelerde bulundu, ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Sahada çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğünü söyleyen Çataklı, depremden sunu çok etkilenen Çullu, Esenyayla, Küçükaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri beis gören vatandaşlar için AFAD aracılığıyla jandarmanın bile desteğiyle 155 oba kurulduğunu bildirdi.

Çataklı, şöyle devam etti:

“Sayın İçişleri Bakanı’mız Süleyman Soylu’nun talimatıyla buraya geldik. Çok hasarın oluştuğu köylerimizde öncelikle benzeri umumi değerlendirme toplantısı yaptık. Bu köylerimizi durumunda gördük. Vatandaşlarımıza esbak olsun dileklerimizi ilettik, hem de taleplerini dinledik. Hasar tespit çalışmalarının ilki tamamlandı. 102 ciddi hasarlı konutumuz var. 87 korkulu hasarlı ahır tespiti var. Bunlar önce tespitler. Bunların stabil tespitleri yapılacak. Bütün köylerimizden eskimemiş talepleri da gördük. Temas köyümüzde bire bir ekibimiz var. Kızılay eliyle dahi hamam aşındırmak yardımı devam ediyor. Vatandaşlarımıza yeme içmece anlamında bir yüklülük yaşatmayacağız.”

Çataklı, vatandaşlara temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla maddesel bindi de sağlandığını dile getirdi.

Yapılardaki hasar durumuna bakarak vatandaşların kalacağı konteynırlar konusunda emek başlattıklarını belirten Çataklı, şunları kaydetti:

“Kar düşmeden hayvan bilimi üzere de otağ planlaması yaptık. Yer büyük tesellimiz duygusal kaybı namevcut, pahal bire bir yaralanma bulunmayan. Haddinden Fazla rahatlıkla güdülebilen aynı manzarayla karşı karşıyayız. Antrparantez Balçeşme köyünde kıyamet eş güdüm merkezi oluşturacağız.”

Share: