İZMİR’DE ‘İLK GÜN’ HEYECANI; 738 BİN 273 ÖĞRENCİ DERSBAŞI YAPTI

İZMİR’birlikte, yıpranmamış terbiye-tedris yılı ile beraber 2 bin 496 okulda, 738 bin 273 mektepli amacıyla öğüt zili çaldı. Milli Eğitim Bilimi Icra Vekili Yardımcısı Petek Aşkar’ın bile katıldığı programda öğrenciler, ağabey gösterisi sundu.

İzmir İl Milli Yetişek Müdürlüğü’nce 2022- 2023 eğitim bilimi ve tedrisat yılı üzere Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Törene İl Milli Eğitim Müdürü Murat Derviş Yentür, gurur müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. Çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yentür, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Daha sonradan haysiyet defterini imzalayan Yentür, 2021-2022 yetişek ve talim yılında uyguladığımız projeleri gözden geçirerek, elde ettiğimiz birikim ve tecrübelerle 2022-2023 eğitim ve talim yılında uygulamaya koyacağımız bakir projeleri ve çalışmaları planlama fırsatı bulduk. Sevgili öğrenciler; gelecek, kendisini bugünden ona adayanlarındır. Vatanına, milletine, bayrağına tutkun, eş sevgisini değme şeyin üzerinde markajcı nesiller ülkemizin geleceğini aydınlatacaktır. Dersleriniz amacıyla göstereceğiniz emek azmi sonucunda kazanacağınız bilgelik ve becerilerin benzeri art öğretimde sizi muvaffakiyetli kılacağını unutmayın dedi.

26 YENİ KARYE OKULU

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törenin ardından kullanılmamış yetişek- yılı için düzenlenen programa geçildi. Bayraklı Cömertlik Erişen İlkokulu’ndaki programa; Milli Eğitim Bilimi Vekil Yardımcısı Radyatör Aşkar, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, İzmir İl Milli Yetişek Müdürü Maksat Mücahit Yentür, askeri erkan, emniyet müdürlüğü yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Burada birlikte meşveret eden İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Yentür, pandeminin arkası sıra yavru sesi ve neşesinin yayılacağı döneme başlayacaklarını belirtti. Kullanılmamış terbiye-öğretim döneminde yapacakları çalışmaları anlatan Yentür, eskimemiş 26 karye okulu ve 22 köy terbiye merkezinin bu yıl faaliyete geçtiğini kaydetti.

Ilbay Yardımcısı Doğan üstelik eğitim sezonuna başlanması ile özellikle gerçekten şehirlerde kentlere zindelik geldiğini vurgulayarak, Çocuklarımızın yıpranmamış tedris döneminde başarılar diliyorum. Milli yetişek müdürümüz özellikle atılmak üzere öğretmenlerimize dahi şimdiden teşekkür edip, emeği geçenleri kutluyorum dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZ SİZİNLE BÜYÜYÜP GELİŞECEK’

Milli Yetişek Icra Vekili Yardımcısı Aşkar ise sahneye okulun öğrencisiyle ahali ele çıktı. Aşkar, Yaz tatili döneminde hem bakanlığımız hem üstelik il müdürlüklerimiz haddinden fazla çalıştı. Okulları size amade ayla tebliğ etmek üzere kimesne dinlence yapmadı. Hesap atölyeleri kurduk. Payamlı’de, Barbaros köyünde, Balıklıova’de köy yaşam merkezleri açtık. Bunun dışında 20 civarında köy hayat merkezi oluşturuyoruz. Buralarda hem anaokulumuz hem ilkokullarımız hem olgun danışma merkezlerimiz var. Çokça yönlü tıpkısı bina oluşturduk. Sevgili öğretmenler, kullanılmamış döl size hayat. Büyük Atatürk’ün dediği gibi ‘Kullanılmamış çocuk sizin eseriniz olacak’. Çocuklarımız sizinle büyüyüp, gelişecek. Sevgili aileler, lütfen çocuklarınızı keşfedin diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra benzeri öğrenci, günün mana ve önemiyle ait koşuk okudu. Henüz sonra öğrenciler, efe gösterisi sundu. Okulun 4’üncü derslik öğrencileri ise kullanılmamış başlayan minikleri karşıladı. Protokol üyeleri, bu yılın ilk ders zilini öğrencilerle çaldı. Kullanılmamış terbiye-tedrisat yılı, öğrencilerin sınıflara girmesiyle başladı.

İzmir’üstelik 2 bin 496 okul ve 30 bin 151 derslikte, 738 bin 273 mektepli ve 56 bin 79 sarıklı ile eğitim bilimi çalışanı dersbaşı yaptı.Share: