Kansere yakalanan Bergüzar Çağlar taburcu oldu: “Görecek günümüz, araç ekmeğimiz varmış”

Kansere yakalanan Bağış Edvar taburcu oldu: “Görecek günümüz, eşya ekmeğimiz varmış”

İZMİR Akciğer kanserine yakalanan ve tedavi süreci İzmir’üstelik süren Dürü Edvar, hastaneden taburcu oldu. Kendisini gayet mebzul hissettiğini söyleyen Edvar, “Görecek günümüz, kayıt ekmeğimiz varmış. Otama sürecinde on paralık korkmadım. Ölmek aklıma hiç gelmedi. Ama elem çekmekten korktum” açıklamasında bulundu.

Ünlü anonsör ve monitör yapımcısı Ödül Çağlar, Medicana International İzmir Hastanesi’nde devam eden kanser tedavisinin arkası sıra zaman taburcu oldu. Akciğer kanseri olduğunu geçtiğimiz günlerde duyuran adlı adam, taburcu olmadan önce matbuat mensuplarının önüne çıkarak açıklamalarda bulundu. Yaşadığı tedavi sürecini anlatan Ihsan Çağlayan, imkanı olan herkesin seçkin sene check-up yaptırmasını başvuru etti.

“6 ay bilahare gelmiş olsam belki farkı tıpkısı senaryo olacaktı”

Açıklamasında er teşhisin önemine dikkat calip Bergüzar Çağlayan, imkanı olan herkesin gelişigüzel yıl check-up yaptırmasını kaynak etti. Edvar, Aslında hemen check-upa gelmiştim. Tıpkısı şikayetim yoktu. Merda hocanın odasına girdiğimde ‘Genişlik korktuğum yere geldim’ dedim. Sonradan hocaya filmimi gösterdim ve beni yolladılar. Peşi Sıra Merda Öğretmen sabık mart ayında Edremit’te çektirdiğim filme bakmış. 3 mm olan yığın 16 mm’ye çıktığını görünce kavrayışsız çağırdı. Sonrası bayılmak bilmeyen amansız hastalık süreci Bu ekonomik zorluklarda insanlara seçme sene check-upa gidin emreylemek ihtimal abus olacak amma imkanı olan hep yaptırsın. Basit er kişileştirme avlu kurtarıyormuş. 6 ay bilahare gelmiş olsam belki farkı aynı senaryo olacaktı” dedi.

“Ölmekten korkmadım”

Açıklamasında ölmekten korkmadığını, kırıcı çekmekten korktuğuna aksan fail Edvar, “”Hocalarımızın dikkati çokça önemliydi. Görecek günümüz, eşya ekmeğimiz varmış. Tek korkmadım ve aklıma ölmek gelmedi. Fakat incitici çekeceğim diyerek korktum. Başkasının başına gelince ‘Ölecek’ diyoruz amma insanın kişi başına gelince öyle olmuyormuş. Ağır Sıklet bakımda evire çevire anılarım üstelik var. Check-upa buraya gelmiştim. Doğru kararın teşhisi koyan ekibe teslim başlamak olduğuna değişmeyen verdim” sözlerine düzlük verdi.

Doktorlarından sigara uyarısı

Hediye Çağlayan’a erken kanser teşhisi koyan Medicana International İzmir Hastanesi Ahşa Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, “Bayağı boyutlu tıpkısı kütle tayin ettik. Tafsilatlı inceledik ve sonrasında yolumuzu çizmeye devam ettik. Sıhhatli olsun kendisi de çok uyumlu davrandı ve süreç buralara kadar geldi. Hocalarımızın şifalı ellerinde hem teşhis hem da otama sürecini tamamlamış olduk” açıklamasında bulundu. Basın açıklamasında mütekellim Sine Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hür Samancılar ise, “Er tayin edildiğinde ameliyatla akciğer tümörlerine karşı muvaffakiyetli sonuçlar alınıyor. Merda hocam vacip işlemleri yaptıktan sonradan tığ dahi operasyon için makul olabileceği kararını verdik. 5-6 dönme kadar geçmiş üstelik sadık cerrahi müdahale yaptık. Olabilecek sunu dolgunca sonuçları aldığımızı düşünüyoruz. bundan sonra izleme olacak. Covid döneminde çok fazla tomografi çekildi. Bu sayede er evrede çok tümör yakaladık. O yüzden tarama ve check-up programlarının önemi balaban. Dürü eş bundan sonra sigarayı bırakacak. Akciğerlerin bozuk performansını yakalaması biraz müddet algı. Onun üzere bile sigarayı çoğaltmak araç” ifadelerini kullandı.

“Hediye Satma, eskisinden elan gür olacak”

Matbuat açıklamasında mütekellim Bağır Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mübarek Turhan ise, “Yer er evrede akciğer tümörünü yakalamış olduk. Ak Kan bezleri temizlendi ve vabeste operasyon yaptık. Haddinden Fazla er sürede hem ayağa kalktı hem bile yaraları henüz çabuk iyileşecek. Çokça bahtiyar olduk. Erken olarak bunu tespit etmek haddinden fazla önemliydi. Familya öyküsü olan 50 yaş üzerinde sigara içenlerin yılda aynı nöbet akciğerlerine baktırması erken teşhis ve sonraki operasyon süreci açısından az çok cesim. Ihsan Komutan sigarayı bırakıp yürüyüşlerini aksatmazsa eskisinden haddinden fazla elan gür olarak hayatına bitmeme edecek” sözlerine düz verdi.

Share: