CHP’li Purçu’dan Hükümete Bütçe Eleştirisi: “Bu Yokluk ve Zaruret Bütçesidir”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, bugün TBMM Umumi Kurulu’nda görüşülen 2023 yılı bütçe kanun teklifi ile ilgili, “Bu bütçe AKP iktidarının son bütçesidir. Bu bütçe yoksulluğun henüz bile derinleştiği, dirimlik dağılımının bozulduğu, yatırım harcamalarının kısıldığı aynı verimsizlik ve yoksulluk bütçesidir” dedi.

CHP İzmir Saylav Özcan Purçu, mukayyet tıpkısı açıklama yaparak hükümeti eleştirdi. Zaman TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 2023 yılı bütçe yasa teklifi ile ait yorum özne Purçu şunları kaydetti:

“Bu bütçe AKP iktidarının serencam bütçesidir. Bir AKP klasiği ile cebin karşıyayız. Bu bütçe yoksulluğun daha de derinleştiği, dirimlik dağılımının daha birlikte bozulduğu, envestisman harcamalarının daha de kısıldığı aynı fukaralık ve fakirlik bütçesidir. Bu bütçede; hareket bulmaktan ümidini yitiren gençler, yatağa haris giren torunlar, okulda beslenemeyen ve barınamayan öğrenciler, cinayetlere kurban revan kadınlar, hareket cinayetlerinin fıtrat olarak görüldüğü madenciler, sonsuz vaatlerle oyalanan emeklilikte yaşa takılanlar, tayin beklemekten yıllarını çürüten öğretmenler namevcut. “

“SARAYA İSRAF İMKANI SUNAN BÜTÇE”

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin enflasyonun düşeceği yönündeki açıklamalarına da aksülamel gösteren Purçu şu açıklamayı yaptı:

“Açıklayan enflasyon oranı bile alınan talimatla düşürüldü. Bundan Sonra TÜİK emir eri oldu. Sokağa bakarak değil, talimata göre para şişkinliği açıklar oldu. Yeniden yük vatandaşın sırtına binecek. Maliyetler artıyor, vergi oranları artıyor, kira artıyor, gıda fiyatları artıyor. Hükümete bakarak enflasyon düşüyor, sözüm ona nema indiriliyor. Bunun mantıkla akılla ve bilimle açıklanır aynı yanı yoktur. AKP iktidarı ezilen yurttaşı koparmak, onun sorunlarına hal üretecek bütçe açmak namına; Saray bütçesi yapmış. Gine vatandaşı konuşu buhran ile birlikte bırakarak intihap bütçesi yaratmıştır. Bu faturayı yine vatandaş ödeyecektir. Bu bütçe AKP hükümetinin son batkı bütçesidir. Batan ekonomide adaletsiz rüsum öngörülmekte, sunulan Hazine güvenceli ihalelerle gençlerimizin ümidi, çocuklarımızın geleceği çalınmaktadır. 3 bin 500 TL’ye mahkum edilen emeklilerimiz, 5 bin 500 TL ile ailesini geçindirmeye müteharrik iççilerimiz varken, temas beş kişiden biri sosyal yardımlarla ayakta durabiliyorken bu bütçe hoppadak saraya israf imkanı sunan aynı bütçedir.”

Share: