Karaman’da çobanlara yaylalardan inin uyarısı

Karaman İl Genel Meclisi Başkanı Eyyup Çayır, karla mücadele esnasında kırıcı köylerindeki çobanları yaylalardan inmeleri üzerine geçmiş uyaracaklarını, yapılan çağrıya uymayanlardan ise kere küşat çalışmasında harcanan masrafın yarısını kendilerinden alacaklarını söyledi.

İl Genel Meclisi Başkanı Eyyup Çayır, İl Hususi İdare Umumi Sekreteri Ulvi Yener Terlemez ile gelişigüzel İl Hususi İdaresi’nin 2022 yılında yaptığı yatırımlarla 2023 yılında yapacağı yatırımları gitmek üzere tıpkısı matbuat toplantısı düzenledi. İl Özel İdaresi İhale Salonu’nda gerçekleşen toplantıya devlet umumi meclisi üyeleriyle gazeteciler katıldı.

“Yapılan masrafın yarısını onlardan alacağız”

İl Umumi Meclisi Başkanı Eyyup Çayır, Karaman’ın format ve ilçelerine vabeste bütün 158 köyünde İl Özel İdaresi yerine şita mevsiminde karla savaş çalışması yürüttüklerini söyledi. Karla mücadele esnasında yaylaklardan inmeyen çobanlara gıda ve ağızotu ihtiyaçlarını vira etmek üzere yollarında 10 ila 15 günce tıpkı mesai yaptıklarını anlatım eden Çayır, “Yapılan çalışmalar esnasında ise köylerimizdeki vatandaşlarımızın kıygın olmaması amacıyla yollarını açmakta zaman zaman teessürat çekiyoruz. Bu nedenle çobanlarımızın şita mevsiminde köylerine mail ve rakımı daha düşük bölgelerinde hayvanlarını otlatmalarını istiyoruz” dedi.

Çobanlara önümüzdeki günlerde İl Uyanık Komutanlığı ve İl Inanma Müdürlü ekipleriyle birlikte uyarıda bulunacaklarını hatırlatan Çayır, “Bizler yine karda mahdut artan çobanlarımızı kurtaracağız. Ancak isteyerek ve keyfi namına inmeyenler içinse İl Hususi İdaresi’nin yaptığı masrafın yüzdelik 50’sinin alımıyla ilişkin aynı sedir kararımız olacak. Biz banko İl Özel İdaresi yerine bu insanların ve çobanlarımızın paralarına ihtiyacımız namevcut. Tabi kim çobanlarımızda bizim ayrımsız değerimiz. Keyfi olarak yaylaklardan inmeyen çobanlarımız, köylerde hayatiyetli insanlarımızın mağdur olmasına neden oluyor. Karye yollarını açmaktaki performansımızı düşürüyorlar. Bunu engel olmak üzere bu çalışmayı yapıyoruz. Tığ onlara yine hizmet edeceğiz. Şita mevsimi ağırbaşlı geçerse bizim rakımı bağan olan bölgelerde dahi karda kalabilecekleri yerler var. Biz onlarında yollarını açacağız. Kefiyen tamlık vatandaşlarımızın karla mücadelesini engellememek amacıyla hakeza aynı karar almayı düşündük” diyerek konuştu. – KARAMAN

Share: