Kars’ta Pancar Üreticileri Yükselen Üretim Maliyetinden Yakınıyor

TACETTİN DURMUŞ

Kars’ta çükündür ekimi işleyen çiftçiler, “Şeker Hastalığı pancarı ekiyoruz, devletimiz alıyor ama şu anda maliyetler çokça fiyatlı. Şeker Hastalığı pancarı şu anda matbu ve motorin girdileri çokça fiyatlı olduğu üzere oldukça masraflı oldu” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci bugün Kars’a gelerek, şeker hastalığı pancarı alım fiyatının ton başına bin 450 TL olduğunu duyurdu.

Kars’ın Akyaka ilçesine sadık Karahan Köyü’nde pancar ekimi eden Cengiz Öztürk, geçtiğimiz sene yaşanan yağışsızlık nedeniyle masraflarını üstelik ödeyemediğini belirterek, özellikle mazot oluşmak amacıyla ayrıksı girdileri karşılayamadıklarını söyledi. Pancar ektiği tarlasında 1 Teşrinievvel itibariyle söküme başlayacağını söyleyen Öztürk, Kars’a sonuç 2 aydır baran yağmadığı amacıyla sulama maliyetinin üreticilerin belini büktüğünü dile getirdi.

“ŞU ANDA ÇOKÇA ZARARDAYIZ”

Girdi fiyatlarını karşılayamadıklarını üstelik söyleyen fellah Cengiz Öztürk geçmiş şunları söyledi:

“Şeker pancarı ekiyoruz, devletimiz alıyor amma şu anda maliyetler çokça pahalı. Şeker pancarı şu anda matbua ve mazot girdileri çok fiyatlı olduğu üzere berenarı masraflı oldu. Sayın Bakanımız de bize izah yapacaktı. Açıklama bekliyoruz. Ayak Tabanı eşit kurtarmıyor. Pancarımızı akarsu motorlarıyla suluyoruz ve mazot alamıyoruz. İki aydır baran yağmıyor. Sabık yılda yağışsızlık oldu. Bu yılda yaz başı yadırgatıcı bereketli yağdı amma serencam dönemlerde 2 aydır bizim buralara baran yağmadı. Bu nedenle masraflarımız çok fazla oldu. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızdan tıpkısı izah bekliyoruz. Biz şu anda çokça zarardayız. Geçtiğimiz sene kuralık vardı ve rekolte fiyatı kendisine 420 teklik verilmişti. Çok düşüktü. Elhak tek karımız olmadı. Paranın birlikte değeri zayi olduğu için seçme şey pahalandı. Aldığımız parayı ancak mazota ve borçlarımıza verdik. Bu yılda aya fiyatı 800 liralık yaptılar. Ama süt, basılmış, tılsım ve zürriyet çok fiyatlı olduğu üzere kurtarmıyor. İnşallah gür benzeri izah bekliyoruz.”

TARIM BAKANI 1.450 TL KENDISINE AÇIKLADI

Tarım Bakanı Kirişci da zaman Kars’a gelerek valiliğin arkası sıra Şeker Fabrikası’na geçti. Kirişci burada aya fiyatını şöyle açıkladı:

“2022 yılı zaman alımları için bile kalan girdi maliyetlerine ve pahalılığa cebin çiftçilerimizi arkalamak adına gerekli çalışmaları bugün itibarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki şeker pancarı gurur fiyatını, titrem başına 1400 TL olarak açıklıyoruz. Alımlı Çalımlı, uğurlu olsun. Antrparantez pancar istihsal kotasını bitiren üreticilere, titrem başına 50 TL kota ikmal primi üstelik arttırma olarak verilecektir. Böylecene şeker hastalığı pancarı çekicilik fiyatı, yüzde 245 artışla ton başına 1450 TL olmuştur. Tatlıca olsun.”Share: