Kılıçdaroğlu’na Nefer ve Vatandaşlık İşleri Umumi Müdürlüğü yanıt verdi

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “Yüksek Seçme Kurulu’nda bizim elimizdeki müntehip bilgileri bulunmayan” açıklamasıyla gündeme mevrut iddialarını yankıları sürüyor.

Koca ve Yurttaşlık İşleri Umumi Müdürlüğü, Kılıçdaroğlu’na cevaben yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kanunlar çerçevesinde ülkemiz ve vatandaşlarımız üzere mücahede mevhumu gözetmeksizin müteharrik, teknolojik alanda ağır sıklet başarılar sağlayıcı, birçok projede dünyada avangart olan kurumumuzun, külfet sahibi olması gereken anne tehalüf partisi yoluyla uğur alınması ve gerçek dışı beyanlarla gündem oluşturulmaya çalışılması mahzunca karşılanmıştır.”

Isim ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce sosyal iletişim araçları hesaplarından yapılan açıklamada, anne uymazlık partisinin yaptığı açıklamalara cebin kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, 298 az Seçimlerin Ana Hükümleri Ve Müntehip Kütükleri Hakkında Kanun layıkıyla, Umumi Müdürlükçe, Yüksek Intihap Yerleşmiş (YSK) yoluyla belirlenen kriterler çerçevesinde bulunak bilgisi olan kişi kayıtlarının, “Kimlik Paylaşımı Sistemi” üzerinden anlık kendisine paylaşıldığı bildirildi.

YSK tarafından Umumi Müdürlükten temin edilen idmansız verilerle birlikte 298 sınırlanmış Kanunun 7’nci ve 8’inci maddelerinde belirtilen hususlara bakarak gayrı kurumlardan alınan verilerin düzenlenerek seçmen kütüğünün oluşturulduğuna işaret edilerek “Seçmen kütüğüne asıl veriler, YSK tarafından herhangi bir seçim döneminde iki nöbet koyulmak kaydıyla talepleri halinde seçime giren siyasi partilerle paylaşılmakta ve varsa maddesel hataların düzeltilmesi üzere seçim öncesi müntehip kütükleri askıya çıkarılmaktadır.” bilgisine saha verildi.

“BUGÜNE BÜYÜKLÜĞÜNDE HERHANGİ KONTRA BİR EBAT YAŞANMAMIŞTIR” 

Sağlıktan eğitime, bankacılıktan ulaşıma, adil sosyal hizmetlere kadar vatandaşa bakım götüren rastgele alanda verilen hizmetlerin kaynağı olan MERNİS’mağara dünyadaki ilk e-Büyüklük uygulamalarından biri olduğu ve ayrıksı ülkelerce kat sayı alındığına meni edilen açıklamada, MERNİS’in Türk mühendislerince oluşturulan domestik ve milli tıpkısı cümle olduğu belirtildi.

MERNİS’in 7/24 esasına göre 2 bin 100 çalım ve kuruluşa kıvrak ve aklı başında benzeri şekilde hizmet verdiği vurgulanarak “Bugüne büyüklüğünde üstelik herhangi bir inatçi genişlik yaşanmamıştır. Kişi bilgilerinde yanlışlık ya de günah olmadığının arz nazik delili birlikte bugüne büyüklüğünde düzenlenmiş olan 76 milyon çipli kimlik kartı ve 9 milyon bakir sulp pasaporttur.” denildi.

Açıklamada, “soyadı olmayan seçmen olduğu hususu”na ilişkin da koca kayıtlarındaki önceki yıllardan mevrut maddi hataların yıllara sari yerine eğlenceli ayrımsız şekilde MERNİS haber tabanından incelendiği ve belirleme edilen kayıtların kaydın niteliğine göre kişilerin şahsen talebi üstüne idarece yahut murafaa aracılığıyla düzeltildiği aktarıldı.

“BULUNAK BEYANLARI SÜREKLİ KONTROL EDİLİYOR” 

Bu kapsamda MERNİS veri tabanında düz alan 140 milyon kişi kaydının incelenmesi esnasında soyadı olmadığı belirleme edilen 30 kişiye, bunlardan 15 kaydın, 2003 yılı öncesinde Türk vatandaşı ile evlenerek vatandaşlık kazanan ve boşanması sonucu bekarlık soyadı olmayan kişiler olduğu belirtilerek, soyadlarını tamamlamaları amacıyla başvuruda bulunmaları gerektiğinin bildirildiği fakat ihbariye yapılanların benzeri kısmının daraç dışında olması tıpkı kısmının üstelik başvuruda bulunmaması nedeniyle düzeltme yapılamadığı kaydedildi.

“Tıpkısı adreste 40 kişinin birlikte tevakkuf ettiği” iddialarına müteveccih açıklamada, şu ifadelere vadi verildi:

“5490 dar kanunun 50’nci maddesine göre yerleşim yeri adresi vatandaşların beyanı temel alınarak yapılmaktadır. Mevzuat göre bire bir adreste durma edebilecek gönül sayısına ilişkin kısıt bulunmamaktadır. Ancak bulunak beyanları sürekli ve ağır ezgi olarak Genel Müdürlüğümüzce arama edilmekte olup ikircim duyulması halinde resen, bulunak beyanı esnasında tereddüt oluşması evet da aynı adreste eğleşme eden farklı kişilerin itirazı halinde ise mülki idare amirinin emriyle kolluk marifetiyle tetkik yapılarak gerçeğe aykırılık tayin edilirse cezai müeyyide uygulanmakta ve bulunak kaydı silinmektedir.”

“100 YAŞIN ÜZERİNDE HAYAT DOLU 16 BİN KİŞİ VAR”

“100 gözyaşı üzerindekilerin ilk defa müntehip olduğu” konusuna ilgili da açıklamada, şunlar kaydedildi:

“80 gözyaşı ve cisim kişilerden detaylı müddet muamele görmeyen (hüviyet evet bile bulunak beyanı sıfır) kayıtlar tayin edilerek yerel yönetim amiri emriyle kolluk kuvvetlerince ölmüş olup olmadıkları araştırılmakta, yapılan araştırı sonucu geberik oldukları tespit edilenler zat kayıtlarından düşülmektedir. Bu muamele süreklilik sunma etmekle gelişigüzel geberik olmadığı tayin edilenler adres beyanında bulunmaları halinde YSK tarafından müntehip kütüğüne ilk kez müntehip yerine karışma edilmektedirler. Ayrıca bilindiği için ülkemizde tek ant nüfusa kaydolmayan kişilerin üstelik (hafi erkek) var olmasından ekolojik ortam tespiti halinde bu eşhas bile ayrımsız uygulamaya tabi tutulmaktadır. Günümüz bakımından MERNİS kayıtlarına göre 100 yaşın üzerinde zihayat 15 bin 946 emanet bulunmaktadır.”

 

Share: