‘Lavanta bahçesi içerisinde aynı okul’ sloganı ile adından saraka ettirecek

‘Lavanta bahçesi içerisinde aynı okul’ sloganı ile adından saraka ettirecek

KÜTAHYA – Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Yerleşkesi’nde oluşturulan lavanta bahçesinde hasat gerçekleştirildi.

DPÜ Tavşanlı Iz Yüksekokulu Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yerleşkede sabık yıl teşrinievvel ve bu sene mayıs aylarında tahminî 4 dekar arazide 2 bin 500 gerçek lavanta fidesi toprakla buluşturuldu.

Öncesinde düzleştirme, sürme, taş çokluk, gübreleme ve tekrar düzleştirme işlemleri yapılarak tarıma elverişli kuzuluk getirilen araziye dikilen lavanta fideleri çığır yüksekokulu personeli aracılığıyla yapılan düzenci aynı hizmet sayesinde çarçabuk gelişti. Dikimleri elan benzeri yılını doldurmamasına rağmen verimli şekilde gelişen ve çiçek açan lavanta bahçesi şimdiden ilişki odağı oldu.

Daha eski yıllardan dikilmiş olan ve bu yılki bakımla faziletli ürün elde edilen 30 lavanta bitkisi ile bakir lavantaların hasadı gerçekleştirildi. DPÜ Tavşanlı Yerleşkesi’nde gelecek sene 2 bin 500 lavanta bitkisinin hasat edilmesi planlanıyor.

DPÜ Tavşanlı Iz Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, lavantanın tıbbi aromatik nebat olmasının yanı sıra görselliği ve kokusu ile insanları çektiğini, şehre mail ve görselliğine ehemmiyet sunulan lavanta bahçesinin Tavşanlı halkı ve Tavşanlı – Balıkesir yolunu kullanan yolcular üzere bile mehabetli tıpkı ülfet yeri olacağını belirtti.

Prof. Dr. Çelik, ” Tanıdık kayran kestirmece 1 yıl önce lavanta ekimi yerine değerlendirildi. Öncesinde arazi işleme, rastık, tesviye, taş likidasyon gübreleme faaliyetleri yapıldı. 2 bin 500 skor esas lavanta fidesi toprakla buluşturuldu. Daha bir yılı doldurmamasına rağmen verimli bire bir şekilde gelişiyorlar ve kampusun içerisinde eli nimetli aynı kayran oluşturmuş olduk. Buranın oluşturulmasındaki kasıt biliyorsunuz toplumun tercih ettiği, görselliği ve kokusu ile arzu bildirme fail yerler. İnsanlar buraları görüşme ediyor. Tığ bile okulumuza insanları çekebilmek, öğrencilerimizi çekebilmek, tercih edilebilir oluşmak üzere, akademik çalışmalarımızın birlikte hakeza benzeri alanı de oluşturmuş olduk. Halkımızın, buraları mülakat fail insanların foto istifa, düğünden sonra gelin ve damadın burada ışık çekilmesi, huy severlerin buralara gelip foto çekilmeleri, gezmeleri kabil amaçlarla değerlendirmeyi düşündük. ‘Lavanta bahçesi içerisinde aynı okul’ sloganımız var. Öğrencilerimiz lavanta bahçesi içerisinde lavanta çiçeği kokuları içerisinde eğitimlerini sürdürecekler. Bu proje ayrıca Üniversitemizin temek projelerinden. Dumlupınar Üniversitemiz Rektörlüğümüz önderliğinde Tıbbi Aromatik Bitkiler üstünde ağır tıpkı mücahede içerisinde. Tıbbi Hoş Kokulu nebatat üstünde form kampusumuz üretimin arttırılması, tanıtılması üstüne icraat yapıyor. Ayrımsız bileşeni de tığ burada buluşturmuş olduk.” diye, lavanta bahçesinin oluşturulmasında okula desteklerinden hava Kütahya DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Tevazulu, Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Topal, Tavşanlı Hususi İdare Müdürü Ali Ertürk, Tavşanlı Orman İşletme Müdürü Sinan Özdağ, Karayolları Emet Bölge Şefi Osman Dilli, Tavşanlı Tarım Odası Başkanı İsmail Akpınar, Renesco firması Gübre Gazı İşletme Müdürü Mehmet Kahraman ve Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinden lavanta tecrübelerini kendileriyle paylaşan Orman Endüstri Mühendisi Ahmet Akıncı’ya teşekkürlerini sundu.

Bahçenin evvel ürünlerinden yaptırılan lavanta buketleri ajanda olarak Rektör Prof. Dr. Kazım Tevazulu ve yardımcıları ile DPÜ Umumi Sekreterliğine, Tavşanlı Kaymakamlığı ve tutkun yönetim müdürlerine, Cumhuriyet Başsavcılığına, Belediye Başkanı Mustafa Güler ve yardımcıları, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Inanma Müdürlüğü ve Müftülük yetkililerine doğrulama edildi.Share: