Mersin Ağacı yerli haberi | Mersin Ağacı Büyükşehir, 68’liler Hazar Ormanını Yeniledi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, benzeri müddet ilk yenilemeye başladığı 68’liler Sulh Ormanı’nda çalışmalarını tamamlayarak, vatandaşların hizmetine sundu.

68’liler Hazar Ormanı’nın çehresi, Otopark ve Bahçeler Dairesi’ne sınırlanmış ekipler yoluyla aynı süredir hesaplı yenileme çalışmaları ile tamamen değişti.

Toroslar ilçesi Çağdaşkent Mahallesi’nde 122 bin metrekare kayran üstünde kâin Hazar Ormanı’nın, Mimar Sinan Bulvarı’na bakan 22 bin metrekarelik kısmında kendi kendine sulama, bayır düzenlemesi, bitkilendirme ve tenvirat çalışması gerçekleştirdi. Temel girişte dahi kısaca 700 metrekare alana parke taşı medar döşendi.

Oldukça eskiyen ve kullanılamayacak durumda olan çocuk oyun grubunu birlikte yenisiyle değiştiren ekipler, atıl durumdaki fitness alanını dahi yenileyerek, spor yapmaya akla yatkın hale getirdi. Ekipler, sporcuların ve spor yapanların yeğleme ettiği ormandaki koşun yolunu bile düzenledi.

İLTER: “BU ÇALIŞMALARLA HENÜZ KULLANIŞLI VE IYICENE BİR VADI OLUŞTURDUK”

Peyzaj Mimarı ve Otopark ve Bahçeler Proje Ofis Müdürü Alpagu İlter, 68’liler Sulh Ormanı’nda yapımı tamamlanan yenileme çalışmaları için hikmet vererek, “Sazak el genelinde gerçekleştirdiğimiz park yeri ve yeşil alanlar yenileme ve imal işi kapsamında, 68’liler Ormanı’nda üstelik ıslah çalışmaları yaptık. 122 dönümlük bu alanın 22 dönümlük yola vekil kısmında şevde düzeltme, kendi kendine sulama sistemi, girişteki sert zeminlerin iyileştirilmesi, koşu parkurunun düzenlenmesi ve cuşuhuruş hatlarını yenileme çalışmaları yaptık. Ayrıca içeride kâin spor aletleri, çocuk oyun grubu gibi imalatların hizmet ve yenilemesi yapıldı” dedi.

Yenileme çalışmalarında su tasarrufu düşüncesi ile yola çıktıklarını ve bizatihi sulama sistemi yaptıklarını nâkil İlter, “Bunları yaparken hem kente derece katan bire bir yeşil alanın iyileştirilmesi, hem de akarsu tasarrufunu ayn önüne alarak bu işlemleri yaptık. Burası, Toroslar ilçesinde oldukça balaban bire bir yeşil alanı olan ve sporculara ulama sağlayan benzeri düzlük. Buranın bakımını elhak ahenkli kendisine yapıyoruz. Bu yaptığımız eklemelerle da daha güzel, henüz kullanışlı ayrımsız vadi oluşturmayı hedefledik” diye niteleyerek konuştu.

Share: