MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü mesajı Açıklaması

MHP Genel Başkanı Şevket Bahçeli, “Bibi kıyıda bucakta dalavereli senaryolarla çalışır olan Bizans’ın varisleri ne yaparsa yapsın, vatan tektir, adı Türk’tür, 951 yıldır namusumuza ve mukaddesat onurumuza emanettir, fazlası asla tecezzi edilmeyecektir. Hiçbir makus oyun, hiçbir tiksindiren aldangıç Malazgirt’in şanına esmer düşüremeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli, Malazgirt Zaferi’nin 951’inci yıl dönümü dolayısıyla yaptığı kayıtlı açıklamada, Türk tarihinin, birbiriyle eklemlenmiş kutlu zaferlerin ihtişamıyla süslendiğini, nüfuzkâr ve utkulu aynı kavim ruhunun bakımından güçlendiğini ve yükseldiğini belirtti.

“Ayrıksı benzeri ifadeyle, geri kayıtlarımıza sabık gelişigüzel galebe bağımsızlık haysiyetimizin zırhı, istikbal hedeflerimizin ziyneti olmuştur.” değerlendirmesinde kâin Bahçeli, ağustos ayının Türk milletinin galibiyet dualarının kabul olduğu, meydanlarda kabaran inanç ve iradesinin gâvurluk ve zilleti yendiği benzeri ay olduğunu hatırlattı.

Malazgirt’ten Otlukbeli’hangi, Mercidabık’tan Mohaç’a, Iri Taarruz’dan Dumlupınar’a kadar Türk milletinin koca atılımların, ermiş zaferlerin övüncüyle yoğrulduğunu vurgulayan Bahçeli, bunlardan gelişigüzel birisinin tarihe damga vurduğunu, hepsinin de birbirini tamamladığını aktardı.

“Yılgın kaçınılmaz ağıl gelmiştir”

Hassaten 951 sene ilk yiğitlik ve fedakarlığın refakatiyle kazanılan Malazgirt Zaferi’nin, Rum’yu vatan yapan, zalimlerin hesabını bozan diriliş ve doğruluş şahikası olduğuna işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:

“Malazgirt Ovası’nda yalnızca iki ayrı kalaba, sadece iki ayrı mehabet kopça kendisine mevzilenmemiş, bunlardan haddinden fazla daha önemlisi hak ile uydurma, iman ile yezitlik karşı karşıya gelmiştir. Harbiden Malazgirt Meydan Savaşı analitik benzeri akılla ve derinliğine tıpkısı bakışla incelendiğinde, politik, askeri, kültürel, toplumsal ve dini boyutları açısından ağız ağıza birbiriyle suratsız düşmüş iki medeniyetin zahir benzeri savaş halinde olduğu, zahir bir cepheleşme içre saha aldığı küşade şekilde görülebilecektir. Malazgirt Zaferi sağlıklı davalarına kani arı sili yüreklerin, şehadeti başlarken kabullenmiş cesim gönüllerin, mazluma bacanak, zalime düşman kesilmiş alp neferlerin unutulmayacak, unutturulmayacak destanıdır.”

Hükümdar Alparslan’ın “Ben kendimi Allah’a adadım, benim üzere şehitlik birlikte utkulu oluşmak bile bahtiyarlıktır.” sözünün esasta bozuk kilitleri söküp atan, çağ dışı engelleri yıkıp aşan inanmışlığın tebellür ve realizasyon kuvveti olduğunu anlatım fail Bahçeli, şu açıklamalarda bulundu:

“Bizans’ın çeri sayısı ve zırh teknolojisi konusundaki üstünlüğü hümayun ecdadımızın aklı, ahlakı, azmi ve anıtlaşmış cesareti karşısında elbette tutunamamış, nihayetinde çökmüş kaçınılmaz hale gelmiştir. 26 Ağustos 1071’birlikte Rum coğrafyası anne ve ebedi sahiplerine kucağını açmış, obstrüksiyon ve ilkellik sonuç bulmuştur.

Hala kıyıda köşede kaba senaryolarla çalışır olan Bizans’ın varisleri hangi yaparsa yapsın, yurt tektir, adı Türk’tür, 951 yıldır namusumuza ve mukaddesat onurumuza emanettir, ilavesi katiyen infirak edilmeyecektir. Hiçbir makus baziçe, tek müstekreh aldangıç Malazgirt’in şanına esmer düşüremeyecektir.”

“Çığlık ve çalık akıl sahipleri ayaklarını denk almalıdır”

Zaferlerin geride kalmış, tarihin benzeri anında camit ve durmuş olmadığını vurgulayan Bahçeli, “Padişah Alparslan’ın ve kahraman ecdadımızın Küçük Asya topraklarına diktiği var düzenek ve istiklal fideleri çınarlaşmış, milletimizin ve mazlum toplumların tamamını gölgesine almıştır. Bizans’ın ve bulaşık emellerinin dirilmesi için canlı halde olanlara hatırlatırım ki, Malazgirt Zaferi’nden bilahare düşmanı önüne kattığı kabil yurt topraklarından sürüp çıkaran atak şuuru bibi milletimizin vicdanında üzüntü kabil durmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, bu nedenle dokunaklı ve çalık fikir sahiplerinin ayaklarını balya alması gerektiğinin altını çizerek, “951 yıl geçmiş üstünde yaşadığımız topraklara kardeşliğin ve felek ortaklığının tohumları serpilmiş, asırlar süresince da kökleşmiştir. Çok şükür kökümüz kuvvetli, önümüz aydınlıktır.” ifadelerini kullandı.

“Bilinmelidir ki, vatanın bedeli tanıklık ve gazilikle ödenmiştir”

MHP Genel Başkanı Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti:

“Malazgirt Zaferi’nden Şişman Taarruz’a büyüklüğünde geçen asırlar zarfında adımız, anımız ve acımız benzeri reşit, gelişigüzel gülüp gelişigüzel ağlamanın asalet ve hissiyatı şişman Türk milletiyle gövde bulmuştur. Bilinmelidir ki, vatanın bedeli tanıklık ve gazilikle ödenmiştir.

Bu his ve düşüncelerle Türk tarihinin beherglas döneminde, milli bekanın muhafazası üzere emsalsiz sorumluluklar üstlenmiş, sunu sakil imtihanları sabır ve vatanperverlikle geçmiş alplık nişanesi aziz ecdadımızı saygı ve rahmetle bilinmeyen ediyorum.

Malazgirt Zaferi’nin 951’inci sene dönümünde Büyük Hakanımız Sultan Alparslan’a, kahraman neferlerimize, Şişman Taarruz’un 100’üncü sene dönümünde dahi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e, sav arkadaşlarına ve saygıdeğer şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmetler yalvarma ediyorum. Galebe günümüz bereketli olsun. Vatanımız sonsuza büyüklüğünde var olsun.”

Share: