Mıhlı mekân için İstanbul’dan yola çıkan derrace takımı Konya’ya ulaştı

Çevre Kuruluşları Tesanüt Derneği (ÇEKUD) ile İrfander Yetişek Teavün ve Ülfet Derneğinin düzenlediği ” Eyüp Sultan’dan Mevlana’ya Mıhlı Mekân İçin Derrace Turu”na katılan sporcular, Konya’ya geldi.

Farkındalık inşa etmek için kısaca 650 kilometrelik yolculukları sırasında kasaba temizliği de eden 15 bisikletli, Yalova, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar’ın ardından serencam durakları Konya’da Sadrettin Konevi ve Güneş-i Tebrizi Türbesi ile Mevlana Müzesi’ni konuşma etti.

ÇEKUD Umumi Sekreteri Süleyman Coşar, Konya’nın incisi Mevlana’nın huzurunda olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Bu kabil etkinliklerin başka platformlarda dahi yaygınlaşarak, insanların çevreye duyarlılığını artırmalarını istediklerini nâkil Coşar, “Sabık hafta sonu periferi temizliği, bu hafta velespit turu üzere etkinliklerle toplumu kasaba konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı devam ettirmeye çalışacağız.” diyerek konuştu.

Bisiklet sporcusu Nurullah Bulat bile kendilerine türlü imkanlar sağlayıcı Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Konya’nın mehabetli ayrımsız derrace şehri olduğunu vurgulayan Bulat, ” İstanbul’da tümce Konya’dan bahsediyor. Kaldırımın üzerine mavi benzeri boya sürmekle çiftteker yolu olmuyor. Bisiklete ayrıcalı yolların olduğunu burada gördük. Dilek rahatlığıyla ayaklık çevirdik.” ifadesini kullandı.Share: