Milli Yetişek Bakanı Özer, Kütahya Valiliği’ni ziyaret etti Açıklaması

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, 3 bin yeni anaokulu ayırmak için yola çıktıklarını belirterek, bunlardan 1710’unu 2022-2023 eğitim bilimi öğretim yılı itibarıyla şu asıl büyüklüğünde açtıklarını bildirdi.

Kütahya Valiliği’ni musahabe fail Özer, İl Eğitim Istimara Toplantısı’nın arkası sıra yaptığı açıklamada, bu ilde güçlendirme çalışmalarından büyük onarımlara, bakir okul yapımlarına kadar değişik başlıklarda Milli Terbiye Bakanlığının programında 606 milyon teklik yatırımın bulunduğunu söyledi.

Icra Vekili Özer, Kütahya’ya ilave yatırımlar kazandırıldığını dile getirerek, “Bugünkü değerlendirmemizde 490 milyonluk ilave bire bir yatırımı Kütahya’mıza kazandırdık. Ayrıca, okulların 2022-2023 eğitim bilimi öğretim yılına hazırlıklarıyla ilişkin 22 milyonluk ayrımsız ödemeyi okullarımızın tamamına gönderdik. Zımnında bugünkü ziyaretimizle Kütahya’nın 606 milyon lira yatırımını 1 milyar 118 milyon liraya çıkartmış bulunuyoruz. Bu yatırımların Kütahya’mıza alımlı çalımlı hayırlı olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

Özer, talih genelinde okulların güçlendirilmesi çalışmalarına ciddilik verdiklerini hatırlattı.

Türkiye’dahi okulların depreme dayanıklılıklarıyla ilişik çalışmaların tamamlandığını nâkil Özer, “Ihya çalışmalarını aceleci bir şekilde nihayetlendiriyoruz. İnşallah Türkiye’nin nazik bir kısmında maharet tıpkısı aksaklık olmazsa ihya çalışmalarını nihayete erdireceğiz.” bilgisini verdi.

Vekil Özer, bu bağlamda Kütahya’üstelik küsurat 29 okulun birlikte yıl sonuna büyüklüğünde ihya çalışmalarının tamamlanacağını anlattı.

“Bu dönem ağırlığımızı meslek öncesi eğitime verdik”

Okul öncesi eğitime de balaban ehemmiyet verdiklerini ifade fail Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli Yetişek Bakanlığı serencam 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimin cümle kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 90’ın üzerine çıkartmasına karşın okul öncesinde istediğimiz noktada değildik. Dolayısıyla bu dönüş ağırlığımızı ekol öncesi eğitime verdik. Birlik Türkiye’de, Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde başlatmış olduğumuz seferberlik kapsamında 3 bin yeni anaokulu beğenmek amacıyla yola çıktık. Şu asıl büyüklüğünde 1710 anaokulunu birlik Türkiye’dahi 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibarıyla açmış bulunmanın mutluluğunu taşıyoruz. Kestirmece 14 bin 80 elan anne sınıfı açtık. Dolayısıyla ilk kez bu büyüklüğünde kısa süre içerisinde okullaşma oranlarında çokça ağırbaşlı benzeri artışa posta açtık. Yani 6 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla 5 yaştaki okullaşma oranları yüzdelik 78 iken bugün bakımından bu devlet yüzdelik 94’e daha çok. Basit çokça gücük süre içerisinde tamlık Türkiye’üstelik seferberlik kapsamında çalışmalarımızı dakikasında tamamlayarak Türkiye’nin meslek öncesiyle ilişkin eğitimde punt eşitliğiyle ilgili çok şanlı aynı kadem kaydetmesine arkadaşlarımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle ve Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayeleriyle ulaşmış olmanın bile şişman mutluluğunu duyuyoruz.”

Özer, 2022 yılı sonuna kadar 3 bin anaokulunu tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Bütçeyle ilişkin sıkıntılarının olmadığını anlatan Özer, “İnşallah yekpare Türkiye’ye hemen 3 bin anaokulu değil ihtimal 3 binin da üstünde anaokulunu yaptığımızı ve eğitime kazandırdığımızın müjdesini paylaşacağız. Bu çerçevede ikisi hususi yetişek anaokulu girmek üzere Kütahya’mıza ilave 7 anaokulu yapacağız. Bunlardan 5’i merkezde, ikisi Tavşanlı’üstelik mensur edilecek.” diye niteleyerek konuştu.

Kütahya Valisi Büyük Polat, ziyaretin arkası sıra Bakan Özer’e porselen sepici ve vazo bergüzar etti.

Ziyarette, YANLIŞSIZ Öğür Kütahya milletvekilleri İshak Gazel ve Ceyda Yavaş Erenler, Kütahya Şehremini Bilen Işık, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Mustafa Önsay, amme çekicilik ve kuruluşlarının yöneticileri ile özge ilgililer amade bulundu.

Share: