Muhtar tonlarca fındığı aldı, parasını ödemeden kayıplara karıştı

Kocabaşı tonlarca fındığı aldı, parasını ödemeden kayıplara karıştı

Muhtarın 150’den aşkın kişiyi 5 milyonun üstünde dolandırdığı iddiası

Fındıkları aldığı ofisteki eşyaları topladı, tabelayı söktü: Muhtardan bili alınamıyor

SAKARYA – Sakarya’nın Kocaali ilçesinde iddiaya bakarak, yaklaşık 100 tona yakın fındık düz ve parasını ödemeden kayıplara müdahil muhtar, vatandaşlara mağduriyet yaşattı. Fındık gelgel-satım yapılan ve tekmil eşyaları aynı gecede boşaltılan ofisin hesabına ise köfteci dükkanının açılacağı öğrenildi. muhtar aracılığıyla 150’den aşkın kişinin 5 milyonun üzerinde dolandırıldığı sav edilen olayla müteallik tetkik sürüyor.

Kestirmece 3 yıldır fındık alım satım işi yapan Bezirgan Mahalle Muhtarı M.A.D., iddiaya bakarak 100 tona mümasil aldığı fındığın parasını ödemeden kayıplara karıştı. Fenomen, geçtiğimiz günlerde Kocaali ilçesinde yaşandı. Edinilen bilgiye bakarak, Bezirgan, Kozluk ve Hayırlı Mahallelerinde dinç 150’nin üzerinde vatandaş topladıkları fındıkları, muhtarın Kozluk Mahallesi’nde mevcut fındık çekicilik-satım yaptığı ofise götürerek sattı. İddiaya göre kocabaşı M.A.D., fındıkların parasını tıpkı müddet bilahare vereceğini vatandaşlara söyledi. 100 tonun üstünde aldığı fındıkların parasını ödemeyen muhtar, ofisteki birlik eşyaları toplayarak kayıplara karıştı.

Mağduriyet diri vatandaşlar muhtarı ve yakınlarını telefonla yüz kere aradı amma yanıt alamadı. Kısaca 10 gündür kendisinden marifet alınamayan muhtarın yaşadığı evini da boşalttığı ve İstanbul’birlikte aynı hastanede otama gördüğü da argüman edildi. Öte yandan, muhtarın Kozluk Mahallesi’nde fındıkları aldığı ofisin de mümasil zamanda köfteci dükkanı olarak faaliyete gireceği öğrenildi. Yüzlerce kişinin, milyonluk mağduriyeti ile ilişkin serbest yetenekli tetkik başlatıldı.

“Hesap vermesi lazım”

Kendisi kabil mağdur onlarca kişinin olduğunu belirten Ayhan Ergelen, “Mağdurlardan biriyim. Bir buçuk titrem fındığım heba oldu. Mağduruz şuanda. Ancak buna birileri adisyon sorması lazım. ‘Ben iflas ettim, kaçtım gittim’ demekle bu aksiyon bu kadar macerasız olmamalı. Bunun ahirette banko hesabı olacak ama dünyada birlikte birilerine hesap vermesi geçişsiz. Benim kabil onlarca adam kıygın oldu. Bütün ümidini, geçimini fındığa bağlayıp kıygın olmanın hangi eylemek olduğunu fakat işin içerisinde olanlar agâh” dedi.

“Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını aldı gitti”

mahalle muhtarı olduğu için namına güvendiklerini aktaran kıygın Temel Yılmayan, “4 ton kadar kaybım var. 200 bin TL kadar mağduriyetim var. Benim kabilinden kıygın olan birçok sevimli var. M.A.D., arkadaşımız hem dahi mahalle muhtarımızdı ona istinaden fındığımızı verdik. Ancak böylecene bizi kıygın edip kaçtı gitti. Biran geçmiş ortaya çıkıp mağduriyetimizi gidermesini istiyoruz. Mahsulümüzü tığ yegâne yegâne topladık, herkesin parasını vermesini istiyorum. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını aldı gitti” diyerek konuştu.

“Kendisini ve ailesini defaatle aradık, ulaşamadık”

Yaşanan olay sonrasında kocabaşı ve ailesine ulaşamadıklarını ve konuyla ilişkin tek bilgelik alamadıklarını nâkil Şenol Çolak, “Benim mağduriyetimin aynı önemi namevcut ama genelde yapılanları gördüğümüzde işin özünü anlayamıyoruz. Bezirgan Mahallesi Muhtarının zayi olması, tek hikmet alınamaması. Kendisini ve ailesini tekraren aradık, ulaşamadık. Ayrımsız hikmet alınamadı, öldü mü yahut kaldı mı bilmiyoruz. Piyasada haddinden fazla etraflı bilgiler bulunmayan ve metin bilgi alınamıyor. Hastalanmış olduğu yönünde kanıt var. Fakat hangi derece makul bilemiyoruz. Mahallemizin adı çıktı benim derdim o. Biran geçmiş arkadaşımızın piyasaya çıkıp mukteza açıklamayı yapmasını istek ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Paramızı bitmek amacıyla gün vermişti, kayıplara karıştı”

Osman Nuri Berberoğlu ise, “Muhtarımıza fındığımızı doğrulama ettik. Paramızı vermek amacıyla hepimize zaman vermişti. Ama sonrasında kayıplara karıştı. Şuan tığ mağduruz” ifadelerini kullandı.

Share: