Nazır Kirişci: 2023 ile başlayan aktarılma ‘Türkiye yüzyılı’dır

TARIM ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına giriyoruz; 2023 ile başlayan periyot ‘Türkiye yüzyılı’dır. Türkiye’nin, sözü dinlenen, bölgesel değil global bire bir yavaş olduğu bakir bire bir döneme girişim atıyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Sakarya Meydan Muharebesi’nin 101’inci yıl dönümü dolayısıyla Ankara’nın Polatlı ilçesindeki Duatepe Anıtı’nda planlı kutlama programına katıldı. Programa Icra Vekili Kirişci ile gelişigüzel MHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Mevlüt Karakaya, AK Öğür Ankara Mebus Nevzat Ceylan, Doğa Dulda ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Çakırdoğan Delimsirek ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Bakan Kirişci, Sakarya Zaferi’nin kazanıldığı tarihin rastgele savaşın değil, Anadolu’daki bin almanak Türk varlığının de dönüm noktalarından biri olduğunu belirterek, “Sakarya Meydan Savaşı ile dipdiri ayrımsız Türk devleti, Türkiye Cumhuriyeti doğmuştur. Çaldağı’nda, Beştepe’dahi, Karlıtepe’birlikte, Duatepe’birlikte, Korluk Dağı’nda, ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen hıyanet sancak’ diye başlayan İstiklal Marşı’mıza sabah yeli veren kahramanlarımız, Polatlı- Haymana hattında verdikleri iri savaş ile isimlerini tarihe, cesaretleri ve kanlarıyla kazımışlardır” dedi.

‘2023 İLE BAŞLAYAN AKTARILMA ‘TÜRKİYE YÜZYILI’DIR’15 Orak Ayı 2016’da çarpış girişimine cebin sunulan mücadelenin dahi destansı direnişlerden biri olduğunu aktaran Kirişci, “Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, milletimizle gelişigüzel Türkiye’yi uçurumun kenarından kurtardık. 15 Orak Ayı, Cumhurbaşkanımızın etrafında kenetlenen 7’den 70’e umum milletimizin zaferidir. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına giriyoruz; 2023 ile başlayan gün ‘Türkiye yüzyılı’dır. Türkiye’nin, sözü dinlenen, bölgesel değil küresel bir ağırbaşlı olduğu yeni tıpkı döneme etap atıyoruz. 2053 hedeflerimize doğru akva ve hayat dolu adımlarla ilerlerken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde değme alanda yakaladığımız ivmeyle ülkemizi layık olduğu yere taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının arkası sıra Vekil Kirişci’ye Tabiat Dulda ve Milli Parklar Umumi Müdürü Mustafa Çakır Delimsirek marifetiyle Atatürk tablosu ihsan edildi. Bergüzar takdiminin ardından saz dinletisi sunuldu. Program, Türk jetlerinin Polatlı semalarında uçuşuyla sona erdi. Programın arkası sıra Vekil Kirişci, vatandaşlara çorba dağıttı.

Share: