ÖLÜMLÜ SKUTER KAZASINDA, ‘İTME’ İDDİASI

ADANA’da geçen sene arkadaşı Sağlıklı Keskin’in (15) hayatını kaybettiği skuter kazasında pahal yaralanan Alperen Aka Kadiroğlu (15), kazadan geçmiş B.Y. (16) isimli arkadaşlarının skuterin arkasına gaip adına bindiğini ve uyarmaları üzerine inerken de kendilerini ittiği amacıyla hızlanarak kaldırımdan yola çıktıklarını, arkası sıra dahi otomobil çarptığını öne sürdü.

Adana’da güzeşte yıl 7 Ekim’üstelik Derviş Ağa Kadiroğlu ve Sıhhatli Çığlık’in yolculuk yaptığı skutere, alkollü çoban Mustafa Türkmenoğlu (27) otomobiliyle çarptı. Kazada alçak yaralanan iki arkadaştan Esen Biberli, tedavisinin 81’inci gününde hayatını kaybetti. Ilçe sırasında 1.25 promil alkollü olduğu belirlenen ve tutuklanan Türkmenoğlu ise 1 kamer sonradan boşaltma edildi. Kaza nedeniyle düşünce kanaması nâkil ve vücudunun muhtelif yerlerinde kırıklar oluşan Derviş Aka Kadiroğlu’nun bilinci, kazadan 41 dönme bilahare açıldı fakat amnezi yaşadı. Tedavisi bitmeme fail Mücahit Ede’nin hafızası, ailesi ve doktorlarının bunaltıcı çabasıyla hesabına gelmeye başladı. İlerleyen günlerde kazayla ilgilendiren hesaplı soruşturma kapsamında Alperen Ağabey’nin polis güçleri aracılığıyla ifadesinin alınacağı öğrenildi.

KÖTÜ YÂREN YÜZÜNDEN BU HALDEYİM

Fizik tedavisi bitmeme fail ve bevliye ameliyatına hazırlanan Alperen Ağa Kadiroğlu, yaşadıklarını anlattı. Kaymakamlık günü arkadaşlarıyla muhafaza etmek amacıyla hariç çıktığını söyleyen Kadiroğlu, Salim ile kiralayıp bindikleri skuterde B.Y. isimli arkadaşları marifetiyle itildikleri amacıyla hızlanarak kaldırımdan yola çıktıklarını öne sürdü. Kadiroğlu, ‘Kaymakamlık haset arkadaşlarımızla sabahlayıp eğlenecektik. İlk özellikle istememiştim ama ısrar ettikleri amacıyla kıramadım. Sokakta 5 nefis yoldaş grubumuzla eve makul yürürken bazı arkadaşlarım otostop çekmeyi önerdi. Ben bile otostop çekmeyeceğimi söyledim. Salim ile skuter kiraladık. Elan bilahare arkamıza üçüncü kişi adına B.Y. destek. İnmesini söyledim. B.Y. skuterden aşağıya atladı. Atlarken de bizi itti. İtme nedeniyle skuter hızlandı ve kaldırımdan yola girdik. Sonra bedaheten araba çarptı. Zehir refik yüzünden bu haldeyim dedi.

TEDAVİSİ TAMAMLANINCA İFADE VERECEK

Derviş Ağabey’nin babası Nurlu Kadiroğlu ise oğlunun tedavisinin tamamlanmaması dolayısıyla kazayla ilgilendiren daha ifade vermediğini fakat yapacakları şikayetin peşi sıra olayın araştırılacağını ve güvenlik kamerası görüntüleri yardımıyla gerçeğin aydınlatılabileceğini belirtti. Kazadan sonraları nazik güçlük yaşadıklarını vurgulayan Vuzuh Kadiroğlu, ‘Kaza sonrası ihtiyaçlarını üstelik karşılayamıyordu. Gine süt kuzusu üzere yürümeyi, yutkunmayı, konuşmayı öğrendi. Haddinden Fazla çok ameliyatlar geçirdi. Anket bitmeme ediyor ancak araba sürücüsü 1 ay tutuklu kaldı sonradan boşaltma oldu. Savcılık elan iddianameyi hazırlamadı, dosya açılmadı. Skuter, üzerinde arz yalınç ölebildiğiniz, trafikteki arz gösterişli vesile. Bunlar ölüm makinesi ve seçme güzeşte gün yaygınlaşıyor. Önlemler alınmadığı sürece henüz onlarca, yüzlerce birey kaybına nöbet açabilir, insanlar katre kalabilir. Mücahit Ağabey’nin arkadaşı Sağ öldü, oğlum hala hayat savaşı veriyor. Tığ buz dağının zahirî yüzüyüz. Bir birlikte bâtın yüzü var. Sokaklarda önlem alınmadığı sürece acaba erte birtakım yanacak, ne ailenin ocağına ızdırap düşecek Fiziksel koşullar makul değil, yolumuz namevcut, altyapı şartları akla yatkın değil amma sürekli çoğalıyor skuterlerö ifadelerini kullandı.

Share: