Ömer Fethi Gürer’den Bakan Yanık’a: “Asdep Personelinin Görevi AKP Çalışmalarını Ifade Etmek İçin Mektubu Bap Kapı Nakzetmek Mıdır?”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, Karı ve Içtimai Bindi Projesi (ASDEP) kapsamında hizmet veren amme görevlilerine Reisicumhur ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubunun dahi bulunduğu broşürleri evlere dağıttırarak AKP propagandası yaptırıldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Gürer, Ev ve Toplumsal Politikalar Bakanı Derya Yanık’a “ASDEP personelinin görevi AKP çalışmalarını söylemek üzere mektubu husus kapı tağyir etmek mıdır” diye niteleyerek sordu.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP icraatlarına meydan verdiği mektubu ve mütenevvi broşürlerin ASDEP personeline dağıttırıldığı iddialarıyla ilişkin yerine Sülale ve Toplumsal Politikalar Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Gürer, şu açıklamayı yaptı:

“ÇAP ELİ İLE PARTİ PROPAGANDASI OLARAK KÖY, KASABALAR DAHI ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞ VE SÜRDÜRÜLMEKTEDİR”

“Mektubun girişinde Reisicumhur ’21 yıldır hizmet ve memleket aşkı amacıyla çalışıyoruz’ ifadesine düzlük verilmekte, antrparantez ‘…2002’den bu yana sizlerin isteklerini, ihtiyaçlarını, önerilerini dinledik…’ sözleri meydan almaktadır. Cumhurbaşkanı sıfatı mektupta vadi almasına rağmen Cumhurbaşkanı sistemi 2018 yılında başladı. Cumhur Reisi namına hizmetlerini anlatsa son dört yılı anlatılması gerekir fakat mektupta 2002 yılından bugüne yapılan hizmetler ifadesi ile AKP iktidarlarının yaptıklarına belen edilmektedir. Bu durumda AKP Umumi Başkanı sıfatı ile mektubun yazıldığını göstermektedir. Burada Cumhurbaşkanı mektubunda seçildiği süreci değil AKP iktidar olduğu süreci içeren ifadeler kullanarak AKP propagandasını yapmaktadır, kamu görevlilerine üstelik bu yaymaca içeren pusula ve gayrı materyaller bap başlık dağıttırılmaktadır. Ululuk eli ile fırka propagandası namına köy, kasabalar üstelik icraat başlamış ve sürdürülmektedir.

“PUSULA İLE SEÇİM PROPAGANDASINI AYIRMAK BÜYÜKLÜK ANLAYIŞI İLE ÖRTÜŞMEZ”

Karye ve kasabalarda kerem memuru eli ile dağıtılan betik seçime müteveccih bir çabadır. Devletin zavallı fukaraya sağlaması müstelzim yardımların üstelik politik aynı garaz amacıyla kullanıldığı görülmektedir. Muhakkak ihtiyaç sahibi olana yardım sağlanmalıdır. Yoksulluğu gidermek hesabına betik ile seçim propagandasını yazmak kerem anlayışı ile örtüşmez. Ihtişam bütün yoksullara bindi çevirmek zorundadır.”

Gürer, Yanık’a şu soruları yöneltti:

“Ev ve Içtimai Destek Programı (ASDEP) kapsamında içtimai hizmet uzmanı kendisine çalışanların Ulusal Aşama Ziyareti diyerek proje kapsamında AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı ve kuvvet icraatlar namına siyasal faaliyete müteveccih bildiriler nakzetmek amacıyla eğitim verilerek hazırlık yapıldığı, siyasal partilerin yapması gerekenlerin memurin yoluyla yapılması amacıyla çalışmalar sağlandığı iddiaları vardır. Bakanlığın böyle tıpkı çalışması var mıdır? ASDEP personelinin görevi AKP çalışmalarını beyan etmek üzere mektubu husus husus tahrip etmek mıdır?”

Share: