Özler Yörük cinayetinde sanıklara ukubet yağdı

İZMİR’de, üzerine asıl su dökülüp, 3 ahit eziyet yapıldıktan sonraları boğularak öldürülerek, cesedi ormanda yakılan Özler Yörük (33) cinayeti davasında karar daha çok. Mevkuf sanıklar Olcay Altundağ ve Düş Balbey üç ayrı suçtan toplamda değişik ağırlaştırılmış müebbet ve 25’er yıl hapishane, Bülent Özmen 25 yıl 7 kamer 15 dolaşma, Görüntü Balbey ise 25 sene 6 kamer mahpushane cezasına çarptırıldı.

Olay, 8 Antrakt 2018’de, Çamkule Mahallesi 4709’uncu sokakta meydana geldi. Ayak Topu sahası yakınında gelişmemiş yatan biri olduğu görenler, polise malumat verdi. Bölgeye revan polis, kadın cesediyle karşılaştı. İleri derecede yanıklar olan naaş, İzmir Adli Tababet Kurumu’nun morguna kaldırıldı. Yapılan otopside kadının işkence edilip, boğularak öldürüldüğü, ardından da yakıldığı ortaya daha çok. Naaş, kimlik tespiti yapılamayınca kimsesizler mezarlığında defnedildi. Polis olayla ait soruşturmayı sürdürürken, kimlik tespiti amacıyla oyuntu açılıp, ceset üzerinden ‘yeniden yüzlendirme’ yapılarak robot kılık elde edildi. Bu resimden yola sâdır polis, cesedin bulunduğu dönemde yabancı uyruklu kadınlar da dahil almak üzere 796 kaybolma dosyasını inceledi. Cesede uygun kriterleri eşleştirerek, zayi kişilerin yakınlarından DNA örnekleri alındı. Yapılan çalışmalar sonucu cesedin Özler Yörük’e ilişik olduğu saptandı.

Cinayetle ilgili düzenlenen soruşturmada gözaltına alınan şüphelilerden, Yörük’ün dini nikahla gelişigüzel yaşadığı Olcay Altundağ, Bülent Özmen (45), Umut Balbey (30) ve Hayal Balbey (56) tutuklanırken, Sav Altundağ (39), Cansu Avcı (32) ve Ferişte Tüngür (29) ise adli kontrol şartıyla erkin bırakıldı. Hazırlanan iddianamede, Olcay Altundağ, Bülent Özmen, Umut Balbey ve Görüntü Balbey üzerine ‘canavarca hisle yahut eziyet çektirerek cani’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘tıpkı kimseyi fuhşa teşvik etmek yahut yaptırmak yahut aracılık etmek veya düz realizasyon buyurmak’, ‘cebir, zılgıt yahut alavere dalavere kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından; Cansu Cebbar ve Ferişte Tüngür için ‘suçu bildirmeme’, Sevgili Altundağ ile suça sürüklenen çocuk M.M.A. karşı ise ‘arkalama etme’ suçlarından ülkü açıldı.’EŞİMİ KATIYEN VURMAK İSTEMEDİM’Geçen ekim ayında tanıdık davada temel karşı mütalaasını sunan savcı, Olcay Altundağ ve Umut Balbey üzere ‘fikir birliği içerisinde akım ederek zincirleme ayrımsız şekilde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘bir kimseyi fuhşa özendirmek yahut yaptırmak yahut tavassut etmek veya vadi realizasyon buyurmak’ ve ‘canavarca hisle azap çektirerek düşünülerek katil’ suçlarından cezalandırılmalarını istedi. Anne için mütalaada Bülent Özmen ve Hayal Balbey’in, Olcay ve Umut ile gelişigüzel hareket ettikleri belirtilerek yardım eden sıfatıyla ‘canavarca azap çektirerek isteyerek cani suçundan’ cezalandırılmaları istendi. İddia makamı ayrıca Bülent Özmen için müteselsil namına ‘fuhşa haydi’, Hülya Balbey amacıyla ise ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından üstelik ukubet istedi. Müddeiumumi, farklı tutuklanmadan sanıklar amacıyla ise aklanma talebinde bulundu.Sanıkların yargılanmalarına zaman 11’inci Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi’nde devam edildi. Vakfedilmiş sanıklar Olcay Altundağ, Bülent Özmen, Imge Balbey ve Görüntü Balbey, duruşmaya SEGBİS ile katılırken, taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Duruşmada geçmiş adına sav makamı anne için mütalaasını tekrarladı. Arkası Sıra akıbet sözü sorulan sanık Olcay Altundağ, “Adli raporda eşimi boğarak öldürdüğüm kanıt ediliyor. Eşimi katiyen çivilemek istemedim. Onun ölümüne hastalık olduğum amacıyla haddinden fazla pişmanım” dedi. Sonuç sözleri sorulan başka sanıklar üstelik bigünah olduklarını belirterek aklanma talebinde bulundu.TUTUKLU SANIKLARA HAPİS CEZASI

Savunmaların peşi sıra mahkeme heyeti kararını açıkladı. Olcay Altundağ ve Düş Balbey ‘canavarca hisle ezinç çektirerek bilerek öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘çocukların hürriyetini yoksun kılmak’ suçundan 17 sene 6’şar ay dam ve ‘fuhşa motivasyon’ suçundan 7 yıl 6’şar ay mahpushane cezasına çarptırıldı. Bülent Özmen ‘canavarca hisle ezinç çektirerek bile bile öldürmeye iştirakten’ 20 sene mapushane cezasına çarptırılırken, ‘fuhşa teşvik’ suçundan ise 5 yıl 7 ay 15 aktarılma mahpushane cezası aldı. Duruşma heyeti, Görüntü Balbey’i ise ‘canavarca hisle azap çektirerek isteyerek öldürmeye iştirakten’ 18 yıl, sevimli hürriyetini yoksun kılma suçundan birlikte 7 sene 6 ay hapishane cezasına çarptırdı. Yıldız Bilimi, ayrıksı sanıkların ise beraatine karar verdi.

Share: