İzmir’den Minimum Ecir Çağrısı: “Açlığı Kabul Etmiyoruz, Yoksulluk Sınırını Aşan Benzeri Sevap İstiyoruz”

Emek Partisi İzmir İl Örgütü üyeleri, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun erte yapılacak önce toplantısı öncesi benzeri araya gelerek davet yaptı. “Kıtlık sınırında değil, insanca gönül yetecek ecir istiyoruz” mukayyet pankart açıp sloganlar atan Emek Partililer, “Açlığı akseptans etmiyoruz, verimsizlik sınırını aşan bire bir sevap istiyoruz. Vergide adalet, insani yaşayacak bire bir ecir istiyoruz. Ücretlerin, minimum ecir kadar olan kısmı vergiden affedilmiş tutulmalıdır. KDV ilkin almak üzere halkın sırtındaki dolaylı vergiler kaldırılmalı, zenginlere mülk vergisi getirilmelidir” açıklamasını yaptı.

Emek Partisi İzmir İl Örgütü üyeleri zaman Konak Atatürk Meydanı yakınında toplandı. “Açlık sınırında değil, insani emanet yetecek ecir istiyoruz” yazılı pankart açan kalabalık, “İnsanca tıpkısı yaşam istiyoruz”, “İşsize hareket, yoksula savuşmak”, “İş, savsaklamak, hürriyet” ve ” Bindirim, gâvurluk eziyet, işte AKP” sloganları attı.

YOKSULLUK SINIRI 25 BİN 365 LİRA

Çalışma Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar’ın okuduğu açıklamada kıtlık sınırının 7 bin 786 TL, meskenet sınırının 25 bin 365 liralık olduğuna özen çekildi. Asgari ücretle ait hükümet, sendika ve çalıştıran temsilcilerinin söylemlerinin anımsatıldığı izah şöyle:

“Say ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Âlim, seçkin seneki nakaratı tekrarlayarak ‘İşçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ diyor. Ancak bugüne büyüklüğünde açıklanan rakamlar ayn önüne alındığında rastgele seferinde, pahalılık ezip geçiyor. İşveren Temsilcisi Mutlak Burak Akkol ise ‘Çalışanların beklentisini öncelikli görüyoruz’ diye havucu uzatırken, ‘İşletmelerin rekabetçiliği; istihdam, işletmelerin sürdürülebilirliği ve büyümesi, henüz aşkın ihracat yapması hem çalışanlar hem da ülkemiz için önemli’ diye üstelik sopayı dahi sallıyor. Arz haddinden fazla üyeye cemaat sendika olarak, yani işçilerin temsilcisi olarak komisyona katılan Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ‘Asgari ücret 4 aydır herkes aracılığıyla konuşuluyor. Aynı an ilk bu miktar anlaşılan olsun da bu mesele bitsin’ diye esasen ‘Belirlense dahi kurtulsak’ demeye getiriyor.”

“ASGARİ ÜCRETLİLER İÇİN FAMILYA INŞA ETMEK FON OLDU”

Minimal ücretin bire bir kişiye bakarak değil, 4 kişilik ayrımsız iştirakçi ailesinin insancasına can giderleri dikkate alınarak belirlenmesi gerektiği tamlanan açıklamada şöyle denildi:

“Zaman değişik işkollarında işçilerin asgari ücret üstüne birleşen görüşü ücretin hangi kadar olacağı kadar tıpkı biri ardına gelen zamların ve faziletli enflasyonun şüphesiz devam edeceği oluyor. Zamlar durmadıkça minimal ücretin iyileştirilmesinin aynı anlamının olmadığı bir cins. İzmir 2021’dahi yüzde 33 ile dünyada yeryüzü efdal icar artışına uğrayan iklim iken 2022’de yüzde 76 artışla kiralar rekor düzeye ulaştı. Minimal ücretli gailesiz işçiler amacıyla ev yapmak manzara oldu, işçiler yine iki-üç kuşağın bu arada yaşadığı ‘Geniş aile” evlerinde yaşamaya başladı. Bugünlerde öz molalarında elektriğe ve doğalgaza gelecek zamlar konuşulmakta. Rüşvet kesintileri yüzünden yıl başındaki ücret sene böylelikle evet asgari ecir seviyelerine evet dahi onun altına düşmekte. 2023’te ise çokça elan çok alacak yükü ile karşılaşacağımız aşikar. Emretmek kim minimal ücretin insanca yaşayacak sevap olmasını kâm etmenin birlikte zamların durdurulması ve anne tüketim maddelerine mevrut zamların ferasetsiz alınması, vergide türe talebini bile yükseltmeliyiz. Seçme dönme insancasına mücahede koşullarından uzaklaşan, ağırlaşan iş yükü, çok emek, alınmayan işçi sağlığı ve gelişim güvenliği önlemleri ve sonucunda aksiyon cinayetleri ile daha de çekilmez kuzuluk getirilen say hayatını sefaletle taçlandıran resülmal sözcüsü bileşime karşı insani yaşayacak bir sevap istiyoruz.”

“ZAMLAR GERİ ALINSIN”

Taleplerin dahi sıralandığı açıklama şöyle bitmeme etti:

“Hükümetin ve sermayenin asgari ücret tespit süresince bildirme istemediği husus işçilerin bulundukları işyerlerinden başlayarak asgari ücreti tartışmaları ve öz kâm ve örgütleri ile alana çıkmalarıdır. Bugün minimum ücret tartışmaları geniş iştirakçi kitleleri açısından aynı bekleyiş süreci, işçilerin müdahil olmadan sonuçlanması dahi kaderin cilvesi olmamalıdır. Biz işçi ve emekçiler olarak ‘Vergide adalet, insanca yaşayacak aynı ecir istiyoruz.’ Ücretlerin, minimal ücret büyüklüğünde olan kısmı vergiden affedilmiş tutulmalıdır. KDV başta olmak için halkın sırtındaki dolaylı rüsum kaldırılmalı, zenginlere mal vergisi getirilmelidir. İşçi ve emekçilerin eriyen ücretleri esas pahalılık oranında artırılmalıdır. Elektrik, su, doğalgaz, telefon, genel ağ faturalarına yapılan zamlar vurdumduymaz alınmalıdır.”

Share: