Özler Yörük’ü vahşice öldürüp yakan canilere ukubet yağdı

İzmir Güvenlik Müdürlüğüne bağlı ekipler, 8 Çatlak 2018 tarihinde Çamkule Mahallesi 4709 Sokak’taki ayak topu sahasının yakınında gelişmemiş yatan biri olduğu ihbarını aldı. Bölgeye revan polis, avrat cesediyle karşılaştı. Vücudunda encam derecede yanıklar olan ceset, İzmir Adli Tababet Kurumu’nun morguna kaldırıldı.

BOĞULARAK ÖLDÜRÜLÜP YAKILMIŞ

Yapılan otopside kadının, boğularak öldürüldüğü arkası sıra bile cesedinin yakıldığı ortaya imdi. Kimlik tespiti yapılamayınca ceset, kimsesizler mezarlığında defnedildi.

YENİDEN YÜZLENDİRME YÖNTEMİYLE KİMLİK TESPİT EDİLDİ

Polis olayla ilgili soruşturmayı sürdürürken, kimlik tespiti amacıyla mezar açılıp, naaş üzerinden yeniden yüzlendirme yapılarak robot gösterici elde edildi. Bu resimden yola sâdır polis, cesedin bulunduğu dönemde yabancı uyruklu kadınlar da dahil girmek üzere 796 kayıp dosyasını inceledi. Cesede makul kriterleri eşleştirerek, zayi kişilerin yakınlarından DNA örnekleri aldı. Yapılan icraat sonucu cesedin Özler Yörük’e ait olduğu belirleme edildi.

7 ADRESE KAYIRICI ZAMANLI BASKIN

Yörük cinayetine ilişik 12 Teşrinievvel 2021’bile 5’i İzmir’de, diğerleri Malatya ve Aydın’bile toplanmış 7 adrese senkronik ameliyat düzenlendi. Operasyonlarda, 13 bed gözaltına alınıp sorgulanmak için emniyete götürüldü. Ayrıksı suçtan cezaevinde mevcut, Özler Yörük’ün çarkıt erkek arkadaşı olduğu ve fuhuş yaptırdığı kanıt edilen Olcay Altundağ için, bu dosya çerçevesinde dahi tevkif kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 7’si emniyetten başıboş bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 6 kişiden Altundağ’ın yakınlarının üstelik aralarında bulunduğu 4 emanet tutuklandı, 2 emanet ise adli taharri gibi salıverildi.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı aracılığıyla hazırlanan iddianamede Olcay Altundağ, Bülent Özmen, Rüya Balbey ve Hayal Balbey için ‘canavarca hisle veya ezinç çektirerek öldürme’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’, ‘bir kimseyi fuhşa heveslendirmek yahut yaptırmak yahut aracılık etmek yahut düz temin söylemek’, ‘cebir, yıldırma veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ suçlarından, C.Z. ve M.T. hakkında ‘suçu bildirmeme’, Ü.A. ve M.A.A. hakkında ise ‘yardım etme’ suçlarından sorun açıldı. İddianame, İzmir 11. Gösterişli Ceza Mahkemesi eliyle kabul edilirken, olayla ilgili olarak Olcay Altundağ (32), Bülent Özmen (45), Imge Balbey (30) ve Görüntü Balbey (56) tutuklandı, Ü.A. (39), C.Z. (32) ve M.T. (29) ise adli kontrol amacıyla azade bırakıldı.

DURUŞMA DEVAM ETTİ

İzmir 11. Ağırbaşlı Ukubet Mahkemesinde bugün tanıdık duruşmaya vakfedilmiş sanıklar Olcay Altundağ, Bülent Özmen, Umut Balbey ve Hayal Balbey, SEGBİS (Curcunalı ve Kaynak Bilişim Sistemi) ile katılırken, taraf avukatları salonda hazır bulundu. Celsede iddia makamı, eski celsede mahkemeye sunduğu asıl hakkındaki mütalaasını tekrarladı.

“ASLA ÇIVILEMEK İSTEMEDİM”

Eşi olduğunu söylediği Özler Yörük’ü bile bile öldürmediğini savunan tutuklu maznun Olcay Altundağ, “Ego Özler’i bile bile öldürmedim. Asla vurmak istemedim” dedi. Tek suçunun bu olayı emniyete bildirmemek olduğunu belirten tutuklu sanık Bülent Özmen ise “Bu olayın hangi ortasında, hangi başında ne böylece varım” diye niteleyerek günahsız olduğunu söyledi.

MAHKEME CEZA YAĞDIRDI

Mahkeme heyeti, tutuklanmadan sanıklar M.T. ve Ü.A. üzerine beraat kararı verirken, Olcay Altundağ’a ‘Kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘Çocukları hürriyetinden mahrum kılma’ suçundan 17 sene 6 kamer, ‘Fuhşa aracılık’ suçundan 7 yıl 6 kamer, Imge Balbey’e ‘Kasten öldürmeye yardım’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ sucudan 17 sene 6 ay, ‘Fuhşa aracılık’ suçundan 7 yıl 6 ay, Bülent Özmen’e ‘Öldürmeye yardım’ suçundan 20 yıl, ‘Fuhşa vasıtalık’ suçundan 5 yıl 7 kamer 15 zaman, Hülya Balbey’e ‘Öldürmeye yardım’ suçundan 18 sene, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 7 sene 6 ay cezaevi cezası verdi.

Share: