Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı’dan gelişim insanlarına “diyalog” tavsiyesi

İzmir’in çekmece, borsa ile sivil cemiyet örgütlerinin yöneticileriyle tıpkı araya gelen SELIM Parti Ankara Saylav ve Türk Siyaset Bilimcisi Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı, iş insanlarına “diyalog” tavsiyesinde bulundu. Değişik görüşten herkesle birlik etmenin önemine değinen Bostancı, İzmir’deki birlikteliğin buna iyice bir örnek olduğunu vurguladı.

“Türk Siyasetinde İş İnsanlarının Rolü ve Etkisi Toplantısı” İzmir Tecim Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in eş sahipliğinde, İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezinde gerçekleşti. İzmir’in sivil cemiyet örgütlerinde görev eden 30 gelişim insanının tıpkısı araya geldiği toplantıda DÜRÜST Parti Ankara Milletvekili ve Türk Siyaset Bilimcisi Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı, katılımcılara büyük bilgiler aktardı.

Bostancı, Türkiye’üstelik toplumsal değişim ve kimliksel tahavvül, yöntem tarihi, kitle iletişim teorileri, propaganda, ideoloji kuramı, kültürel transformasyon konularında yaptığı araştırmaları içeren benzeri istişare yaptı.

Maddi kaynakların bittabi dağılacağı konusunda siyasetin haddinden fazla koca aynı rolü olduğuna değinen Prof. Dr. Bostancı, “Hep devletler toplumlarından vergiyi toplarlar, bilahare dahi bu vergiyi dağıtırlar. Vergileri toplarken de, dağıtırken dahi siyasi münasebat tayin edici olur. Demokrasinin önemi ve kıymeti bu toplama ve tefviz işinde ortaya çıkar. Tecim tarihin hiçbir döneminde yalnız tecim olarak kalmamış. Hayatın farkı alanlarında çok yüce sonuçlar doğurmuş. İş insanları bu anlamda temas ahit toplumun oylumlu benzeri dinamiğini oluşturmuştur. Bu anlamda sizlerin yapacağı icraat güçlü çokça zihayat açısından önem taşıyor. Mutedil Çağ’a baktığımızda, azizlerin büyük tıpkısı bölümünün gençlik döneminde kazancı çokça olup, makul tıpkı yaştan sonra dünyalık varlığını yoksullara bölüştüren kişilerden oluştuğunu görüyoruz. Tüccarlar bu anlamda toplumun gidişatında gelişigüzel devir koca roller üstlenmiştir” diye niteleyerek konuştu.

“Ayrımlı görüşten herkesle temas yapmak, taleplerini, görüşlerini aktarmak çokça önemli”

İş insanlarının gündeme ilişkin düşün ve önerilerini üstelik paylaştığı toplantıda, tüccarların değme dönemde çokça iri ehemmiyet taşıdığını tarihten örnekler ile anlatan Bostancı, “Siyasette dahi ticarette de en oylumlu nokta; diyalog. Değişik görüşten herkesle irtibat dayamak, taleplerini, görüşlerini aktarma etmek çok mühim. Eleştirilerimizi, önerilerimizi muhatabımıza aktarmaktan çekinmemeliyiz. Ayrımsız şeylere öz kendimize kızmamızın, kişi aramızda konuşmamızın tek faydası bulunmayan; fakat alın tarafa aktarır diyalog kurabilirsek sorunlarımızın üstesinden gelebiliriz” dedi.

Özgener: “Hocamızı ağırlamaktan şişman bahtiyarlık duyduk”

3 saate mümasil süren toplantının çok mübarek geçtiğini ifade eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “İzQ İnovasyon ve Girişimcilik Merkezimizde Naci Bostancı hocamızı ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Tecrübelerinden öğreneceğimiz çok çok husus var. Alelhusus seçkin kesimle birlik kurmamız yönündeki tavsiyesi, bizim kendimize nişan edindiğimiz ‘ortak akıl’ felsefesine kandil tutuyor. Kentimizde kurduğumuz birliktelikten ve bunun değme platformda denk gösterilmesinden ekolojik ortam çokça mutluyuz” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan toplantıya ayrıca; DÜRÜST Tümen İzmir Milletvekili Soylu Nasır, haddinden fazla sayıda boşluk, borsa ve sivil topluluk örgütlerinin yöneticileri birlikte katıldı. – İZMİR

Share: