Pakistan’a yardım malzemesi haiz “İyilik Trenleri” ferda Ankara’dan yola çıkma

Facia ve Acil Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, Türkiye, başat afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insancasına yardım köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin deri ve 500 bin hijyen malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, erte saat 10.00’da Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, toplam 1040 ton ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, gıda ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara birçok ilden destek veriliyor

Trenler, mecmu 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insanca ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 besin kolisi, 42,7 titrem ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 titrem un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin cereyan ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına balaban yardım veriyor.

Ankara aktif trenler üzere müzaheret hazırlayan valilik, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Aydınlık, Yardımcı, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: