Samsun Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesinde “tıbbi çamur tedavisi” yoğunluğu

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanmaya başlanan tıbbi çamur tedavisi (peloidoterapi) ile kireçlenme, romatizma, işaret, boyun ve eklem rahatsızlığı mevcut hastaların hayat kalitelerinin artırılması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığının belirlediği kriterlere göre Afyonkarahisar’dan getirilip hazırlanan tıbbi balçık, tahminî 45 santigrat dereceye büyüklüğünde ısıtılıyor. Tıbbi çökelge, daha sonraları üzeri ve işaret fıtığı ile kireçleşme gibi rahatsızlıkları bulunan ve adale ağrısı çeken hastalara uygulanıyor.

Tıbbi balçık, hastaların ağrıyan bölgelerinde 20 zaman bekletiliyor ve 10 vizyon uygulanıyor.

Samsun Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanı Ziya Mavi Münevver, AA muhabirine, tıbbi mil tedavisinin Karadeniz Bölgesi’nde hoppadak hastanelerinde uygulandığını söyledi.

Tıbbi çökelge tedavisinin dejeneratif eklem hastalıklarında (kireçlenme) kullanıldığını tamlayan Aydın, “El ve diz kireçlenmesi, üzeri ve meni fıtığı hastalarında, adale romatizmasında uygulanmaktadır. Bu tedaviyi kabul etmek üzere hastalarımızın Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Polikliniğinden randevu alarak istikşaf olmaları gerekiyor. Muayeneleri sonucunda uygun görülen hastalara otama için termin verip raporunu çıkarıyoruz. Sosyal Düzenlilik Kurumu bu tedaviyi karşılıyor.” dedi.

Işıklı, tedavide Afyonkarahisar’dan getirilen organik ve inorganik açıdan zengin tıbbi mineralli çamuru kullandıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Peloid tedavisi ile ilişik yapılan bilimsel çalışmalarda, hastalarda ağrıda eksilme, fiziki fonksiyonlarda düzelme, yaşam kalitesinde çoğalma, analjezik tılsım kullanma miktarında eksilme olduğu görülmüştür. Ünitemizde günde 18 hastaya tedavi uygulayabiliyoruz. Ünitemiz yıpranmamış açılmasına karşın hastalarımız aracılığıyla büyük demet ve istek görmekte. Derece Derece ünitemizi uzun uzadıya daha çok hastaya bakım vermeyi beklenti etmekteyiz.”

“Önümüzdeki 2-3 hafta tamamen mahmul”

Samsun Terbiye ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ersin Köksal üstelik hastanelerinde birçok alanda hizmet verildiğini, bunlardan birinin üstelik tıbbi mil tedavisi olduğunu söyledi.

Bu ünitede kas ağrısı ve vakayiname ağrılarla ilişkin otama yapıldığını dile getiren Köksal, “Karadeniz Bölgesi’nin yegâne tıbbi mil tedavi merkezi, hastanemizde bulunan. Tedavi başladıktan bilahare hastalarımızdan ağır tıpkı arzu aldık. Önümüzdeki 2-3 hafta ağız ağıza kırcı.” diye konuştu.

Tıbbi çamur tedavisi gören Rahmi Binbir, geceleri uyuyamadığını, otama başladıktan sonradan ağrılarının dindiğini tabir etti.

Hüseyin Özata, kireçlenme zımnında boynunu oynatamadığını ve dert oluştuğunu belirterek, “İnternetten araştırdım, böyle bire bir çağ olduğunu gördüm. Muayene olduktan sonra tedaviye başladım. 6 vizyon oldu. Geçmiş yaşantıma bakarak haddinden fazla çokça iyiyim, daha bile ongun olacağımı düşünüyorum.” dedi.

Omuz bölgesinde ağrıları olduğunu anlatan Güler Karadağ, araştırmasının arkası sıra çamur tedavisinin aklına yattığını vurgulayarak, “Bunu omzuma uygulatmalıyım dedim. İyi kim öyle düşünmüşüm, çok bereketli geldi. 7. seansım, kolumu rahat kaldırıp indirebiliyorum.” diye niteleyerek konuştu.Share: